Toronto i prowincja Ontario przyznają Deutsche Bahn kontrakt wart miliardy dolarów

Toronto i prowincja Ontario przyznają Deutsche Bahn kontrakt wart miliardy dolarów

21 kwietnia 2022 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Działająca na skalę międzynarodową spółka zależna DB - Deutsche Bahn International Operations (DB IO) - zdołała wygrać rywalizację o kontrakt wart miliardy dolarów kanadyjskich (CAD). Jako wiodący partner w spółce joint venture, DB IO przejmie planowanie, eksploatację i utrzymanie regionalnego pasażerskiego transportu kolejowego w wielkim mieście Toronto i otaczającej je prowincji Ontario. Wartość zamówienia w ramach 25-letniej umowy liczona jest w dziesiątkach miliardów CAD. Sieć tras o długości 450 km ma zostać całkowicie zmodernizowana i rozbudowana.

 

Toronto. Fot. Deutsche Bahn

Ronald Pofalla, członek zarządu DB ds. infrastruktury - "Projekt transportowy jest uważany za najważniejszy w historii Kanady. Transport kolejowy wokół wielkiego miasta Toronto jest projektowany od podstaw. Ta umowa jest wyjątkowa. W Niemczech i w Europie nie ma nic porównywalnego. Ogromny transfer technologii i wiedzy oraz doświadczenie, które zdobywamy w Kanadzie, przyniesie bezpośrednie korzyści kolei w Niemczech. Zyski płyną również do naszej niemieckiej sieci. Dzięki tej międzynarodowej umowie wzmacniamy transport kolejowy w Niemczech."

Realizacja projektu rozpocznie się natychmiast po podpisaniu umowy, wraz z przygotowaniami do eksploatacji i rozbudowy sieci kolejowej. Zastosowana zostanie najnowocześniejsza technologia cyfryzacji i automatyzacji. Znacząco większa przepustowość i wydajność sieci będzie dostępna już od momentu przejęcia eksploatacji w 2025 roku. 

Jednocześnie DB przyczynia się do ochrony klimatu na świecie - "Cele związane z klimatem możemy osiągnąć tylko wspólnie jako globalna społeczność. Zwłaszcza jeśli będziemy tworzyć partnerstwa, uczyć się od siebie nawzajem i wspierać się w transformacji. Jest to największy sukces w historii korporacji DB E.C.O. Grupa. Z powodzeniem eksportujemy niemieckie know-how w zakresie kolei i ochrony klimatu" - mówi Niko Warbanoff, prezes zarządu DB E.C.O. Grupa, do której należy DB IO.

Jako specjalista w dziedzinie eksploatacji i utrzymania systemów transportu kolejowego, DB IO jest odpowiedzialny za międzynarodowe projekty operatorskie poza Europą.