Leksykon terminów kolejowych, 1658 haseł ułożonych w porządku alfabety

Leksykon terminów kolejowych, 1658 haseł ułożonych w porządku alfabety

01 maja 2024 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Leksykon terminów kolejowych, to pierwsze na polskim rynku wydawnictwo, w którym zagadnienia związane z koleją opisane zostały w formie haseł- od A do Z. Do stworzenia tej przełomowej publikacji zaproszeni zostali wybitni naukowcy, autorytety w dziedzinie kolejnictwa. Weszli oni w skład Rady Programowej, która czuwała nad merytoryczną zawartością książki. W ten sposób zadbano o rzetelność i kompleksowość ujęcia opisywanej tematyki. Niestety niektórych ze współtwórców Leksykonu już nie ma pośród nas. Autorem projektu struktury zawartości Leksykonu terminów kolejowych był nieżyjący już, wspaniały naukowiec i dydaktyk prof. dr hab. inż. Henryk Bałuch. Orędownikiem ukazania się na rynku tej publikacji był także nieżyjący już dyrektor Instytutu Kolejnictwa dr inż. Andrzej Żurkowski. 

  

Leksykon terminów kolejowych, 1658 haseł ułożonych w porządku alfabety
Fot. Kurier Kolejowy

Z założenia jest to kompedium wiedzy zarówno dla osób zawodowo związanych z koleją, jak i dla jej miłośników, a także dla tych, którzy się nią po prostu interesują.

Leksykon zawiera 1658 haseł ułożonych w porządku alfabetycznym, uzupełnione o pogłądowe rysunki i fotografie. Przy każdym wyrazie hasłowym znajduje się jego angielskojęzyczny odpowiednik, w niektórych przypadkach także amerykański (jeśli jest powszechnie stosowany w nomenklaturze kolejowej).  Na końcu leksykonu znajdują się indeksy - nazw polskich i angielskich. Dzięki nim można odaleźć poszukiwane hasło. Zamieszczona została także bibliografia publikacji wykorzystywanych przez autorów podczas pisania haseł oraz informację o pochodzeniu rysunków i fotografii. 

 

Leksykon terminów kolejowych. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Leksykon terminów kolejowych ukazał się w roku 2011 nakładem spółki KOW (d. Kolejowej Oficyny Wydawniczej). Książka zaprezentowana została po raz pierwszy na Targach Trako w Gdańsku w 2011 roku. Ukazała się w nakładzie 3000 egzemplarzy, rozprowadzona była wyłączenie za pośrednictwem wydawnictwa.

Pozostała już tylko niewielka część nakładu. Leksykon w cenie 68,00 PLN + koszty przesyłki, można zamówić pod adresem meilowym: pawel.zbierzchowski@kurier-kolejowy.pl .Przy zakupie większej ilości egzemplarzy istniej możliwość negocjacji ceny.