SYSTRA opracuje dokumentację przebudowy mostu na Nadodrzance

SYSTRA opracuje dokumentację przebudowy mostu na Nadodrzance

24 kwietnia 2022 | Źródło: Systra
PODZIEL SIĘ

Na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe SA, Systra opracuje dokumentację projektową dla linii kolejowej nr 273 na odcinku Księginice - Brzeg Dolny w ramach projektu pn.: „Prace na linii kolejowej C-E 59 na odcinku Wrocław Brochów/Grabiszyn - Głogów”.

Most kolejowy nad Odrą w Brzegu Dolnym. Fot. Wikimedia Commons

 

Korytarz C-E 59 obejmuje linię kolejową nr 273 Wrocław Główny - Szczecin Główny na odcinku Wrocław Główny - Głogów, która jest linią o znaczeniu państwowym, magistralną, dwutorową oraz zelektryfikowaną. Linia na całej długości należy do sieci kompleksowej TEN-T i jest objęta częściowo Umową AGC (Umowa europejska o głównych międzynarodowych liniach kolejowych) oraz AGTC (Umowa europejska o ważnych międzynarodowych liniach transportu kombinowanego i obiektach towarzyszących). Jest częścią korytarza Malmö-Istad-Ostrava łączącego Skandynawię z Europą Środkową i Wschodnią.

Z uwagi na tzw. „wąskie gardło” magistrali łączącej Dolny Śląsk z portami w Szczecinie i Świnoujściu, PKP PLK planują poprawę przepustowości poprzez m.in. budowę mostu kolejowego nad rzeką Odrą - w tej chwili ruch odbywa się tylko po jednym torze, a po zrealizowaniu zaplanowanych prac dostępne będą obiekty na każdym z dwóch torów „Nadodrzanki”. 

Opracowanie dokumentacji zostanie poprzedzone szczegółowymi badaniami, które pozwolą na ocenę stanu technicznego blisko 400-metrowego obiektu inżynieryjnego.
Dokumentacja projektowa, oprócz mostu, obejmie również 3-kilometrowy odcinek linii kolejowej. Zadaniem SYSTRA będzie również uzyskanie wymaganych decyzji administracyjnych, w szczególności pozwolenia na budowę, a na etapie prowadzenia robót budowalnych, pełnienie nadzoru autorskiego.

Modernizacja linii kolejowej nr 273 na odcinku Księginice - Brzeg Dolny pozwoli na osiągnięcie na tym odcinku prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 100 km/h dla pociągów towarowych. Działania te mają na celu m.in. poprawę komfortu jazdy oraz obsługi pasażerów, a także skrócenie czasu przewozu ładunków.