Implenia wygrywa duży i złożony projekt infrastrukturalny w Norwegii

Implenia wygrywa duży i złożony projekt infrastrukturalny w Norwegii

03 maja 2022 | Źródło: Implenia / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Bane NOR, państwowe przedsiębiorstwo odpowiedzialne za norweską infrastrukturę kolejową, zleciło szwajcarskiej firmie Implenia budowę dwutorowego mostu kolejowego Tangenvika. Całkowita wartość kontraktu wynosi około 190 mln CHF (1,8 mld NOK). Most kolejowy obejmuje most z betonu sprężonego o długości 1022 m oraz około dwukilometrowy odcinek nad lądem z wiaduktem dla dzikich zwierząt. Podczas budowy mostu kolejowego należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jezioro Mjøsa jest ważnym źródłem wody pitnej i bogatej fauny i flory.

Wizualizacja norweskiego mostu kolejowego Tangenvika. źródło: Implenia

Implenia otrzymała kontrakt na realizację tego dużego i złożonego projektu infrastrukturalnego na podstawie najlepszej oceny pod względem jakości i ceny. Oferta zachwyciła inteligentnymi rozwiązaniami, wiedzą i doświadczeniem, a także solidnym planem realizacji. Obie strony prowadziły intensywny dialog na etapie przetargu, co przyczyniło się do sprawnej realizacji tego złożonego projektu. Eksperci ds. mostów z firmy Implenia współpracowali z kolegami z dziedziny planowania, zrównoważonego rozwoju, jakości oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, aby stworzyć tę przekonującą ofertę.

Duży i złożony projekt infrastrukturalny.

Most kolejowy Tangenvika to złożony i ekscytujący projekt infrastrukturalny. Budowa ma zostać przeprowadzona przy jak najmniejszym wpływie na środowisko w jeziorze Mjøsa i wokół niego. Składowanie i wykorzystanie urobku będzie zaplanowane w taki sposób, aby wymagało jak najmniejszej liczby przejazdów transportowych.

"Jesteśmy bardzo dumni, że możemy budować most Tangenvika i dziękujemy firmie Bane NOR za zaufanie, jakim obdarzyła firmę Implenia. Projekt jest wyraźnie ukierunkowany na zrównoważony rozwój - jedną z pięciu wartości korporacyjnych firmy Implenia. Uwzględnimy to w projekcie, pracując systematycznie nad spełnieniem wymagań technicznych i środowiskowych. Projekt będzie posiadał certyfikat CEEQUAL" - mówi Christian Späth, Dyrektor Pionu Inżynierii Lądowej w firmie Implenia.

Planowanie i realizacja projektu będą w pełni cyfrowe dzięki modelom BIM (Building Information Modelling). Realizacja projektu rozpocznie się w drugim kwartale 2022 roku, a jego zakończenie planowane jest na 2027 rok.

 

Implenia, szwajcarski dostawca usług budowlanych i nieruchomości, opracowuje i realizuje w Szwajcarii i Niemczech przestrzenie mieszkalne, środowiska pracy i infrastrukturę dla przyszłych pokoleń. Implenia realizuje również projekty tunelowe i związane z nimi projekty infrastrukturalne na innych rynkach. Założona w 2006 roku firma Implenia może poszczycić się 150-letnią tradycją budowlaną. Firma skupia pod jednym dachem wysoko wykwalifikowane jednostki zajmujące się doradztwem, rozwojem, planowaniem i realizacją projektów, tworząc zintegrowaną, wiodącą na rynku międzynarodowym firmę świadczącą usługi w zakresie budownictwa i nieruchomości. Dzięki szerokiej gamie usług i doświadczeniu specjalistów grupa realizuje duże, złożone projekty i towarzyszy klientom przez cały cykl życia ich budynków. W centrum uwagi znajdują się potrzeby klientów oraz trwała równowaga między sukcesem ekonomicznym a odpowiedzialnością społeczną i środowiskową. Implenia, z siedzibą główną w Opfikon koło Zurychu, zatrudnia ponad 8000 osób w całej Europie i osiągnęła sprzedaż w wysokości 3,8 mld CHF w 2021 r. Firma jest notowana na szwajcarskiej giełdzie SIX Swiss Exchange.