Punkt Utrzymania Taboru Kolejowego w Wągrowcu, wzniesiony za prawie 70 mln złotych otwarty!

Punkt Utrzymania Taboru Kolejowego w Wągrowcu, wzniesiony za prawie 70 mln złotych otwarty!

05 maja 2022 | Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
PODZIEL SIĘ

Blisko 70 mln zł kosztował nowoczesny Punkt Utrzymania Taboru Kolejowego w Wągrowcu. Jego oficjalnie otwarcie miało miejsce w czwartek 5 maja. Automatyczna myjnia pojazdów szynowych, stanowiska z symulatorem jazdy, na którym szkolić będą się przyszli i obecni maszyniści Kolei Wielkopolskich – tak wygląda nowoczesny Punkt Utrzymania Taboru Kolejowego w Wągrowcu, którego oficjalne otwarcie miało miejsce w czwartek 5 maja. W uroczystości wzięli udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wicemarszałek Wojciech Jankowiak oraz Członek Zarządu Jacek Bogusławski.

 

Fot. Biuro Prasowe UMWW

 

-Techniczna sprawność pojazdów jest bezdyskusyjna. Mając własny Punkt Utrzymania Taboru Kolejowego nie jesteśmy zależni od innych wykonawców. Serwis możemy wykonać szybko, sprawnie i lepiej. Taki jest zamysł tego dużego przedsięwzięcia, finansowanego za naszym pośrednictwem w dużej części z budżetu europejskiego - mówił Marszałek Marek Woźniak.

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak podkreślił z kolei i przypomniał, że dzięki ogromnemu wysiłkowi Samorządu Województwa dysponujemy dziś znaczącą flotą taboru kolejowego. Teraz podstawowym zadaniem jest właściwe jego utrzymanie i serwisowanie, które do tej pory było wykonywane w najróżniejszych miejscach. - Od dziś będzie to możliwe w warunkach rzeczywiście komfortowych o wysokim standardzie - powiedział Wicemarszałek Jankowiak dziękując jednocześnie pomysłodawcy i wykonawcy za sprawne przeprowadzenie inwestycji.

Podczas uroczystości zaprezentowany został wjazd jednego z pojazdów użytkowanych przez Koleje Wielkopolskie na teren hali przeglądowej. 

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

 

Nowoczesny Punkt Utrzymania Taboru w Wągrowcu jest projektem współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 69 019 261,27 zł, w tym wartość dofinansowania przyznanego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego to 34 055 454,85 zł.

W punkcie obsługiwane będą spalinowe zespoły trakcyjne. Działalność PUT w Wągrowcu będzie obejmowała wykonywanie przeglądów taboru, a także usuwanie mniejszych awarii i uszkodzeń taboru oraz wykonywanie innych czynności związanych z bieżącym utrzymaniem pojazdów.

W skład zaplecza technicznego do obsługi pojazdów szynowych wchodzą dwie w pełni wyposażone hale. Hala Główna będzie miejscem przeznaczonym do przeglądów, napraw, mycia zewnętrznego oraz sprzątania wnętrz pojazdów. Z kolei Hala Postojowa posłuży do odstawiania pojazdów w czasie oczekiwania rozkładowego pomiędzy kursami. Punkt utrzymania ma imponującą pojemność. W całym obiekcie możliwe jest odstawienie nawet 9 pojazdów.

Koleje Wielkopolskie codziennie uruchamiają kilkaset pociągów, a jednym z podstawowych elementów, o jakie troszczy się spółka należąca do Samorządu Województwa Wielkopolskiego, jest bezpieczeństwo. Punkty utrzymania taboru kolejowego zapewniają możliwość sprawnych przeglądów serwisowych i napraw taboru, co pozwala zachować płynność kursowania pociągów w ramach planowanych połączeń.