Port Koper pozbawiony dostępu do sieci kolejowej z powodu zamknięcia modernizowanej linii

Port Koper pozbawiony dostępu do sieci kolejowej z powodu zamknięcia modernizowanej linii

06 maja 2022 | Źródło: METRANS / RailFreight / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zamknięcia linii w słoweńskiej sieci kolejowej spowodowane pracami budowlanymi utrudniają ruch kolejowy do i z portu Koper. W dniu 4 maja METRANS odwołał cztery pary pociągów i spodziewa się dalszego spowolnienia czasu przejazdu w nadchodzących tygodniach.

 

Fot. Port Koper

 

Port Koper poinformował swoich klientów o całkowitym wyłączeniu systemu kolejowego w dniach od 30 kwietnia do 2 maja. Wezwano ich również do usunięcia załadowanych kontenerów z terminalu w celu zrównoważenia ilości kontenerów wpływających i wypływających z portu. To dopiero poczatek kłopotów z dostępem kolejowym do portu.

W okresie wyłączenia z ruchu z portu nie wyjeżdżały pociągi eksportowe ani importowe. W związku z tym METRANS musiał wstrzymać ruch i odwołać więcej pociągów nawet po otwarciu systemu kolejowego, ponieważ procesy załadunku pociągów na terminalu portowym były bardzo powolne. Przedsiębiorstwo kolejowe wspomniało, że nie jest możliwe zastąpienie utraconej zdolności przewozowej pociągów z powodu przestoju, co spowoduje wydłużenie czasu przejazdu do i z Kopru w najbliższych dniach.

Koleje Słoweńskie są w trakcie realizacji intensywnego projektu modernizacji infrastruktury, który obejmuje całkowite zamknięcie linii kolejowej łączącej również port w Koper. Prace rozpoczęły się w styczniu, kiedy to w okresie od 30 stycznia do 6 lutego zamknięto lewy tor linii Lublana-Brezovica. Od 6 lutego Koleje Słoweńskie zamknęły prawy tor linii, który pozostanie nieczynny do 30 czerwca.

Port w Koprze będzie musiał wytrzymać jeszcze kilka dni całkowitego odcięcia od sieci kolejowej. W dniach 9, 16 i 30 maja państwowe przedsiębiorstwo kolejowe zaplanowało całkowite zamknięcie linii Divaca - Koper z powodu przebudowy torów. Ponadto w dniu 16 maja zamknięte zostaną oba tory na linii Lublana-Brezovica. Zrozumiałe jest, że całkowite zamknięcie linii spowoduje większe ograniczenia w ruchu i opóźnienia pociągów do czasu przywrócenia ruchu do końca czerwca. Należy zauważyć, że modernizacja infrastruktury przeprowadzana przez Koleje Słoweńskie będzie trwała do 2027 r., odcinek po odcinku.