Alstom dostarczy 130 pociągów Coradia Stream dla SFBW w Niemczech (video)

Alstom dostarczy 130 pociągów Coradia Stream dla SFBW w Niemczech (video)

09 maja 2022 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom podpisał umowę na dostawę 130 elektrycznych pociągów piętrowych Coradia Stream High Capacity (HC) dla Landesanstalt Schienenfahrzeuge Baden-Württemberg (SFBW) dla sieci Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Oprócz dostawy pociągów Alstom otrzymał kontrakt na świadczenie kompleksowej obsługi technicznej przez okres 30 lat w celu zapewnienia nieprzerwanej dostępności pociągów. Ponadto w umowie przewidziano możliwość zamówienia do 100 dodatkowych pociągów. Jest to największe jak dotąd zamówienie dla firmy Alstom w Niemczech, o wartości prawie 2,5 mld euro, obejmujące dostawę pierwszych 130 pociągów i ich utrzymanie przez ponad 30 lat.

Wizualizacja: Alstom Advanced & Creative Design

"Ta umowa niewątpliwie stanowi kamień milowy we współpracy między firmą Alstom a krajem związkowym Badenia-Wirtembergia. Najnowocześniejsze pociągi, takie jak Coradia Stream High Capacity, są najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na zrównoważone i przyszłościowe rozwiązania w zakresie mobilności w Niemczech" - powiedział Müslüm Yakisan, Prezes Alstom Region DACH. "Jestem niezmiernie zadowolony, że nasza koncepcja wysokiej przepustowości spodobała się SFBW i że Alstom został wybrany jako preferowany partner w zakresie przyszłości mobilności w Badenii-Wirtembergii. Ta decyzja jest dowodem na to, że nasze ekologiczne i cyfrowe rozwiązania optymalnie zaspokajają dzisiejsze i przyszłe potrzeby w zakresie mobilności regionalnej w Niemczech."

"Udzielając zamówienia, postawiliśmy bardzo wysokie wymagania dotyczące osiągów i technologii pojazdów. Jeśli chodzi o komfort pasażerów, wyznaczamy nowe standardy w regionalnym transporcie kolejowym, które nie zostały jeszcze osiągnięte w Niemczech. Pociągi te są sprinterami w transporcie lokalnym. Chcemy dzięki nim przyciągnąć wielu dodatkowych pasażerów" - powiedział Winfried Hermann, minister transportu Badenii-Wirtembergii. "Alstom musi zapewnić codzienną nieprzerwaną zdolność operacyjną pociągów w ramach tzw. modelu cyklu życia (model LCC). Zadbano również o to, aby pomimo bardzo mocnych pojazdów o prędkości maksymalnej 200 km/h, otrzymać również pojazdy bardzo energooszczędne. Firma Alstom będzie również odpowiedzialna za zużycie energii przez cały okres obowiązywania umowy.

 

Pokład z miejscami II klasy. Wizualizacja: Alstom Advanced & Creative Design

 

"Jeśli chodzi o projekt pojazdu, szczególną uwagę zwróciliśmy na komfort pasażerów. W pojeździe znajdą się odchylane fotele, dobrze zaprojektowane pejzaże siedzeń, miejsca dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, a także innowacyjna koncepcja oświetlenia i rozbudowane Wi-Fi" - dodaje Volker M. Heepen, dyrektor zarządzający Landesanstalt Schienenfahrzeuge Baden-Württemberg.

 

 

Czterowagonowe pociągi składają się z dwóch piętrowych wagonów sterowniczych i dwóch jednopokładowych wagonów środkowych, co daje łącznie 380 miejsc siedzących. Ich długość wynosi 106 metrów i mogą kursować w trakcji wielokrotnej. Pociągi są zbudowane zgodnie z wymogami SFBW i przyczyniają się do rozwoju nowoczesnego transportu w regionie. Klimatyzacja, bezpłatne Wi-Fi, liczne opcje ładowania telefonów komórkowych i laptopów, a także lampki do czytania przyczyniają się do zapewnienia przyjemnych wrażeń z podróży. Przestrzenie wielofunkcyjne oferują miejsce na duży bagaż, wózki dziecięce i rowery. Szerokie drzwi jednoskrzydłowe oraz zoptymalizowany czas ich otwierania i zamykania umożliwiają szybkie wsiadanie i wysiadanie. Pasażerowie o ograniczonej sprawności ruchowej mogą korzystać z luksusu podróżowania z takim samym komfortem, jak inni pasażerowie. Na przykład progi drzwiowe pojazdów umożliwiają bezstopniowy dostęp ze standardowego peronu o wysokości 760 mm nad górną krawędzią szyn, a na stacjach o innej wysokości peronów znajdują się specjalne windy w wagonie dla pasażerów na wózkach inwalidzkich.

 

Wnętrze pojazdu Coradia Stream HC dla sieci Badenii-Wirtembergii. 
Wizualizacja: Alstom Advanced & Creative Design

 

Pokład z miejscami I klasy. Wizualizacja: Alstom Advanced & Creative Design

 

Pociągi są również wyposażone w nowoczesną technologię sygnalizacji i automatyki w ramach projektu "Cyfrowy węzeł Stuttgart" (DKS), pierwszego w Niemczech cyfrowego węzła kolejowego. Eksploatacja pociągów rozpocznie się w 2025 roku, w tym samym czasie, kiedy zaczną działać dwa pierwsze odcinki DKS. Późniejsza modernizacja pojazdów do TSI CCS 2022, przyszłej ewolucji europejskiego standardu dla ruchu transgranicznego w Europejskim Obszarze Gospodarczym, będzie realizowana do połowy 2027 roku. Pozwoli to na wykorzystanie wszystkich trzech odcinków DKS.

Alstom otrzymał już kontrakt na doposażenie istniejącej floty pojazdów SFBW Talent 3 i Flirt 3. Nowe pociągi Coradia Stream High Capacity będą również wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS) poziomu 2 i 3, a także w urządzenia pokładowe do automatycznej obsługi pociągu (ATO) na poziomie automatyki (GoA) 2. Po raz pierwszy w Niemczech nowo zbudowane pojazdy będą wyposażone w system monitorowania integralności pociągu (TIMS) i ETCS poziomu 3, a także, w etapach częściowych, w system mobilnej komunikacji kolejowej przyszłości (FRMCS). Umożliwi to bardziej zwartą, gęstszą i bardziej energooszczędną jazdę dzięki cyfrowo przewidywanym poleceniom dotyczącym sygnalizacji i jazdy. Zwiększa to wydajność i niezawodność transportu regionalnego, zwłaszcza na liniach o dużym natężeniu ruchu. Dzięki bardziej płynnej usłudze kolejowej pasażerowie mogą liczyć na częstsze i bezpieczniejsze połączenia. W ten sposób Alstom łączy zrównoważony rozwój, przepustowość i komfort dzięki Coradia Stream High Capacity, przyczyniając się w ten sposób do uczynienia transportu regionalnego bardziej ekologicznym, inteligentnym i komfortowym w perspektywie długoterminowej.

 

Coradia Stream HC dla sieci Badenii-Wirtembergii. Wizualizacja: Alstom Advanced & Creative Design

 

Coradia Stream to najnowocześniejszy, niskopodłogowy, wysokowydajny elektryczny zespół trakcyjny (EMU) o prędkości maksymalnej do 200 km/h, który oferuje modułową konstrukcję, umożliwiającą operatorom wybór optymalnej konfiguracji i wnętrza. Coradia Stream, opracowany na rynek europejski, może być eksploatowany we wszystkich głównych europejskich systemach zasilania. Łącznie we Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Niemczech, Danii i Hiszpanii zamówiono ponad 730 pociągów opartych na rodzinie pociągów Coradia Stream, co zapewnia, że jest to sprawdzony produkt. Rodzina pociągów oferuje również bezemisyjne rozwiązania trakcyjne, takie jak baterie lub wodór dla linii niezelektryfikowanych.