Kobiety w pociągu! Pierwsza "Kobieta ICE" pojechała przez Niemcy

Kobiety w pociągu! Pierwsza "Kobieta ICE" pojechała przez Niemcy

13 maja 2022 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Od maszynisty do kierownika pociągu - całkowicie żeński personel w markowym pociągu ICE z Monachium do Berlina - koledzy z DB promują więcej kobiet w zawodach technicznych i na stanowiskach kierowniczych - Dyrektor ds. zasobów ludzkich DB Martin Seiler: "Większy udział kobiet w rekrutacji to wielki sukces".

Fot. Deutsche Bahn AG / Anastasia Schuster

 

Deutsche Bahn chce stać się bardziej kobieca i nadal znacząco zwiększać udział kobiet w Grupie. Liczne działania już przynoszą efekty, w pierwszym kwartale ponad 3 tys. kobiet otrzymało ofertę pracy, czyli o prawie trzy procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Udział kobiet w podaniach o pracę jest również wyższy niż rok temu. 

Rynek pracy znacznie się ożywia, a jednocześnie Deutsche Bahn kontynuuje zatrudnianie na bardzo wysokim poziomie w ramach swojej strategii Strong Rail. Tylko w tym roku DB ponownie planuje zatrudnić 21 000 nowych pracowników. Wśród nich jest 5 200 młodszych pracowników - to kolejny rekord.

 

Fot. Deutsche Bahn AG / Anastasia Schuster

 

Więcej kobiet na kolei - oznacza to także zwiększenie widoczności kobiet z DB i ich pracy - a nikt nie zrobi tego lepiej niż one same. Z inicjatywy sieci "Kobiety w Deutsche Bahn" 11 maja br. po raz pierwszy z Monachium do Berlina pojechał "Kobiecy ICE".

Od maszynisty po kierownika pociągu - tylko kobiety były odpowiedzialne za ten specjalnie oznakowany pociąg. W specjalnym wagonie organizatorzy przygotowali okolicznościowy program dla kilkudziesięciu koleżanek z DB i gości. Również wzdłuż trasy - w nastawniach, na stacjach i na placach budowy - pracowało więcej kobiet. W Halle i Norymberdze koledzy z DB zorganizowali również wydarzenia, na których informowali zainteresowane kobiety o profilach zawodowych i ciekawych projektach. Łącznie ponad 500 kobiet z DB chciało tą kampanią wysłać sygnał i zachęcić inne kobiety do podjęcia pracy w męskich dziedzinach i na stanowiskach kierowniczych.

 

Odprawa pociągu w Monachium. Fot. Deutsche Bahn AG / Anastasia Schuster

 

Rano w Monachium pociąg został wysłany w drogę przez bawarską minister ds. rodziny, pracy i spraw socjalnych Ulrike Scharf oraz Ulrike Haber-Schilling, członkinię zarządu DB Regio i członkinię Sieci Kobiet. Burmistrz Berlina Franziska Giffey oraz Martin Seiler, członek zarządu ds. zasobów ludzkich i prawnych DB, byli obecni na dworcu głównym, aby powitać ICE w Berlinie.

 

Powitanie pociągu w Berlinie. Fot. Deutsche Bahn AG Dominic Dupont

 

Martin Seiler, Członek Zarządu ds. Zasobów Ludzkich i Prawnych w DB: "Potrzebujemy znacznie więcej kobiet w zawodach technicznych i na stanowiskach kierowniczych. Kobiece ICE" to świetny projekt, dzięki któremu po raz kolejny zwracamy uwagę na DB jako atrakcyjnego pracodawcę. Chciałabym podziękować wielu koleżankom, które włożyły serce i duszę we wprowadzenie tego specjalnego pociągu na tory. W naszej ofercie mamy szeroki wachlarz działań mających na celu zwiększenie udziału kobiet w DB. Jest to główny przedmiot zainteresowania Zarządu Grupy DB. I: każda kandydatka jest dla nas ważna! Już sam fakt, że wskaźniki rekrutacji rosną, jest wielkim sukcesem".

 

Fot. Deutsche Bahn AG / Anastasia Schuster

 

Franziska Giffey, burmistrz Berlina: "Nasz świat pracy powinien zachęcać wszystkich ludzi do podejmowania wymarzonego zawodu. Niestety, wzorce i stereotypy dotyczące płci nadal często stanowią poważną przeszkodę. Kobiece ICE" z wyłącznie kobiecym personelem to wspaniała, ponadregionalna kampania Deutsche Bahn. W sposób wzorcowy pokazuje, że kobiety mogą wykonywać każdy zawód i są w tym wspierane przez firmę i państwo - niezależnie od tego, czy pracują w branży technicznej, czy na stanowiskach kierowniczych. Z wielką przyjemnością witam pociąg w Berlinie - mieście kobiet."

Ulrike Scharf, bawarska minister ds. rodziny, pracy i spraw socjalnych: "Tylko wtedy pokonamy niewidzialne bariery na drodze do awansu, gdy kobiety będą reprezentowane we wszystkich sektorach i na wszystkich stanowiskach. Jest wiele silnych kobiet, które wykonują wspaniałą pracę i są wzorem do naśladowania dla innych. Muszą też być widoczne! Inicjatywa Deutsche Bahn "Female ICE" wspiera kobiety, które idą własną drogą, nie zważając na przestarzałe wzorce. Jako Minister Stanu bardzo ważne jest dla mnie, aby kobiety wykorzystywały możliwości, które są im oferowane. Potrzebujemy więcej kobiet we wszystkich dziedzinach zawodowych i musimy nad tym pracować każdego dnia!".

 

Fot. Deutsche Bahn AG / Anastasia Schuster

 

Ulrike Haber-Schilling, szefowa działu kadr DB Regio i członkini sieci "Kobiety w Deutsche Bahn": "Kobiety powinny się odważyć, powinny się ujawnić - nie można tego wystarczająco często podkreślać i wymagać. Poprzez projekt "Female ICE" chcemy zachęcić dziewczęta i kobiety, aby zawsze podążały własną drogą. Dziś pociąg jest zdecydowanie w rękach kobiet - i to też pokazuje, jak wiele kobiet porusza się na kolei." 

Projekt "Female ICE" przyciągnął również uwagę w Brukseli, gdzie firma DB otrzymała niedawno nagrodę "European Women in Rail Award" jako "najlepszy pracodawca dla kobiet w europejskim sektorze kolejowym".

Adina Vălean, komisarz UE ds. transportu: "Mniej niż jedna czwarta pracowników sektora transportu w UE to kobiety. Mniej niż pięć procent stanowią kobiety prowadzące pociągi. To nie jest wystarczająco dobre rozwiązanie. Aby więcej osób - a zwłaszcza kobiet - wybrało karierę w branży kolejowej, sektor ten musi stać się bardziej atrakcyjny dla szerszego grona pracowników - w tym poprzez elastyczne formy pracy, pracę w niepełnym wymiarze godzin, dzielenie etatu i możliwość opieki nad dziećmi. Równowaga płci, różnorodność i włączenie społeczne zapewniają jednocześnie lepszą jakość usług dla wszystkich pasażerów kolei. Deutsche Bahn dostrzegły to i jestem przekonany, że kolejne firmy pójdą za ich przykładem." 

 

 

Fot. Deutsche Bahn AG / Anastasia Schuster

 

W DB w Niemczech pracuje obecnie około 50 700 kobiet, co odpowiada udziałowi 23,4%. Odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych wynosi obecnie 25,5 procent. Celem jest zwiększenie tego odsetka do 30 procent do 2024 roku. Pakiet "30 działań na rzecz 30 procent" dotyczący rekrutacji personelu obejmuje m.in. zwiększenie liczby kandydatek w ramach wczesnego planowania sukcesji. Co najmniej jedna kobieta zostanie umieszczona na liście kandydatów na stanowiska kierownicze. Rada Dyrektorów ma prawo weta przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych. Oraz: Każdy menedżer jest wezwany do wniesienia wkładu w wyniki pracy na rzecz zwiększenia liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych.

 

Fot. Deutsche Bahn AG / Anastasia Schuster