Crédit Agricole CIB wspiera rozwój firmy RAILPOOL

Crédit Agricole CIB wspiera rozwój firmy RAILPOOL

16 maja 2022 | Źródło: RAILPOOL / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

RAILPOOL, jeden z wiodących europejskich leasingodawców pojazdów szynowych, przedłużył w kwietniu 2022 r. dotychczasowe finansowanie i zapewnił sobie dalsze środki na planowany rozwój firmy. Nowa struktura finansowania, o łącznej wartości ok. 1,07 mld euro, składa się w równych częściach z refinansowania istniejących kredytów poprzez europejskie oferty prywatne z różnymi inwestorami instytucjonalnymi o okresie zapadalności 12 i 20 lat, jak również z nowej linii kredytowej udostępnionej przez banki w celu sfinansowania dalszego rozwoju. 

 

Fot. Railpool

W trakcie realizacji projektu RAILPOOL był wspierany przez Crédit Agricole Corporate and Investment Bank (Crédit Agricole CIB) jako wyłącznego doradcę ds. zadłużenia, wyłącznego doradcę ds. zielonych oraz wyłącznego agenta ds. plasowania, a także przez KfW IPEX-Bank w różnych funkcjach agencyjnych (agent kredytu, agent ds. zabezpieczeń, agent ds. płatności i przedstawiciel inwestorów).

Oferta prywatna została przeprowadzona przez Crédit Agricole CIB z udziałem sześciu inwestorów. Oprócz Crédit Agricole CIB i KfW IPEX-Bank jako głównych banków, w finansowanie bankowe zaangażowanych jest osiem innych instytucji.

"Jako partner RAILPOOL cieszymy się, że będziemy mogli nadal uczestniczyć w strategicznym i ekologicznym rozwoju firmy. W otoczeniu rynkowym, które stanowi wyzwanie ze względu na sytuację geopolityczną udało nam się, wraz ze wszystkimi zaangażowanymi partnerami i inwestorami, z powodzeniem wyznaczyć kierunek dalszego rozwoju spółki" - wyjaśnia Olivier Desfontaines, dyrektor ds. sektora kolejowego w Crédit Agricole CIB.

"Cieszymy się, że tym wielkokwotowym finansowaniem możemy wesprzeć naszego długoletniego, cenionego klienta RAILPOOL, w którego założenie byliśmy już zaangażowani, w kolejnym etapie procesu jego rozwoju" - mówi Andreas Ufer, Członek Zarządu KfW IPEX-Bank. "Jednocześnie podkreśla to naszą pozycję jako jednego z wiodących podmiotów finansujących projekty transportu kolejowego w Europie".

RAILPOOL jest jedną z wiodących firm wynajmujących pojazdy szynowe, posiadającą prawdziwe kompetencje w zakresie kompleksowej obsługi z jednej ręki. Firma została założona w Monachium w 2008 roku i obecnie działa w 17 krajach europejskich. 

Dzięki około 400 lokomotywom elektrycznym i 148 pojazdom osobowym (przy nakładach inwestycyjnych wynoszących 1,6 mld euro) RAILPOOL jest jednym z największych dostawców usług w Europie. Flota RAILPOOL pokonuje rocznie 85 000 000 kilometrów i w istotny sposób przyczynia się do przesunięcia modalnego na rzecz kolei. RAILPOOL posiada własny magazyn, w którym znajduje się ponad 3 100 różnych części zamiennych i komponentów.