CZ LOKO modernizuje kolejne 25 lokomotyw serii 742 dla ČD Cargo

CZ LOKO modernizuje kolejne 25 lokomotyw serii 742 dla ČD Cargo

16 maja 2022 | Źródło: CZ LOKO / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

CZ LOKO wygrało przetarg na modernizację kolejnych lokomotyw spalinowych serii 742 dla największego czeskiego przewoźnika towarowego ČD Cargo. Kontrakt przewiduje dostawę 25 lokomotyw oraz opcje na pięć kolejnych.

 

Fot. Michal Roh ml.

 

"To już drugi kontrakt w ramach sprawdzonej modernizacji" - powiedział prezes zarządu ČD Cargo, Tomáš Tóth. Pierwszy kontrakt opiewał na 50 sztuk. Jeśli przewoźnik skorzysta z tej opcji, będzie dysponował łącznie 80 zmodernizowanymi maszynami serii 742.71X. CZ LOKO nazywa również tę serię EffiShunter 1000M. ČD Cargo nie podało wartości kontraktu, w poprzednim kontrakcie modernizacja jednej lokomotywy kosztowała niecałe 42 mln koron czeskich.

Powodem modernizacji jest nietrwałość istniejącej serii 742. Maszyny te, noszące przydomki "kot" lub "bangle", należą do fundamentów floty ČD Cargo. Są to maszyny wyprodukowane w latach 1977-1986. "Codziennie wykorzystujemy 140 z nich. Ich rezerwa wynosi około 40%, co wynika z ich mniejszej niezawodności. Te lokomotywy są już stare, są w nich elementy z ČKD. W tej chwili problemem jest znalezienie wystarczającej ilości części zamiennych, aby utrzymać je w przyszłości" - dodał Tóth.

ČD Cargo dysponuje obecnie łącznie 37 zmodernizowanymi maszynami 742.71X. "Lokomotywa jest już bardziej zaawansowana i niezawodna. I nadal pracujemy nad nią z CZ LOKO, aby była to lokomotywa wysokiej jakości i bardzo niezawodna przez następne 35-40 lat" - dodał Tóth.

Jest to kompletna modernizacja, w której z oryginalnych pojazdów pozostaną jedynie rama główna i podwozie. Są one również poddawane gruntownej modyfikacji. Reszta jest nowa. Lokomotywa ma moc 1000 kW i prędkość maksymalną 100 km/h. Jest ona dopuszczona do eksploatacji w Republice Czeskiej i na Słowacji. Modyfikacja ramy i podwozia zostanie przeprowadzona w Czeskiej Trzebowej, natomiast produkcja pakietów, montaż i uruchomienie pojazdu będą miały miejsce w Jihlavie.