Śmierć maszynisty w Sant Boi (Barcelona) po zderzeniu dwóch pociągów

Śmierć maszynisty w Sant Boi (Barcelona) po zderzeniu dwóch pociągów

16 maja 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dziś (16.05.2022r.) po południu w Sant Boi de Llobregat w Hiszpanii wykoleił się pociąg towarowy i uderzył w pociąg pasażerski na linii Ferrocarrils de la Generalitat (FCG- Koleje Rządu Katalonii) Llobregat-Anoia. W wyniku tego poważnego zderzenia zginął maszynista pociągu pasażerskiego.

 

Foto Bombers

 

Jak podały Koleje Katalońskie pociąg wiózł około 150 osób. Na miejsce zdarzenia wysłano pogotowie ratunkowe, które przeprowadziło ewakuację. Lekkie obrażenia odniosły osiemdziesiąt cztery osoby, z których 77 zostało zwolnionych na miejscu. Z kolei dziewięć osób wymagało hospitalizacji, choć nie odniosły one poważnych obrażeń i nie ma obawy o ich życie.

Wypadek miał miejsce około godziny 18:00, gdy pociąg towarowy wiozący potaż (techniczny węglan potasu) z Bages wykoleił się przy wjeździe na stację Sant Boi należącą do Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FGC - Koleje Rządu Katalonii), trzeci wagon uderzył w kabinę pociągu pasażerskiego, który w tym czasie opuszczał stację.

 

Zderzenie pociągu osobowego z towarowym w Katalonii. Foto Bombers

 

Wykolejenie nastąpiło na łuku dojazdowym do stacji, więc maszynista miał ograniczoną widoczność. Wagony wykoleiły się, a maszynista uderzył w nie, nie mogąc zareagować. Dodatkowo na tym odcinku torów znajduje się wiadukt drogowy nad linią kolejową. 

Prezes Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FCG), Marta Subirà, podkreśliła, że "nie odnotowano żadnego wypadku śmiertelnego o takiej charakterystyce" od czasu przejęcia usług przez katalońską administrację.