Grupa VR emituje swoje pierwsze zielone obligacje

Grupa VR emituje swoje pierwsze zielone obligacje

23 maja 2022 | Źródło: VR Group / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

VR Group Plc (VR Group) emituje niezabezpieczone zielone obligacje o wartości 300 mln EUR. Termin wykupu obligacji wynosi siedem lat, a stała stopa procentowa - 2,375 %. Obligacje zostały subskrybowane zarówno przez inwestorów skandynawskich, jak i środkowoeuropejskich. 

 

Fot. VR Group

 

VR Group będzie ubiegać się o dopuszczenie Zielonych Obligacji do obrotu na odpowiedzialnej giełdzie obligacji Nasdaq Helsinki Oy. Obligacja ta jest pierwszą emisją w ramach nowo utworzonego programu Green Finance Framework.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z sukcesu pierwszej zielonej obligacji VR Group. Obligacje zostały wyraźnie nadsubskrybowane, co świadczy zarówno o sile naszego profilu zadłużenia, jak i o zaufaniu inwestorów do naszej zdolności promowania przyjaznego dla środowiska transportu kolejowego i logistyki w krajach nordyckich" - mówi Erkka Repo, dyrektor finansowy VR Group.

Wpływy z emisji zostaną przeznaczone na projekty i działania zgodne z zasadami Green Finance Framework Grupy VR. Projekty te obejmują inwestycje w ekologiczny transport, projekty związane z energią odnawialną oraz efektywność energetyczną w budynkach należących do Grupy VR lub przez nią zarządzanych. Celem jest łagodzenie zmian klimatycznych na świecie poprzez zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, wytwarzanie energii odnawialnej i oszczędzanie energii.

"Zielona obligacja wspiera nasz plan zainwestowania około 1 mld EUR w tabor kolejowy w Finlandii w latach 2022-2026, w tym w nowe lokomotywy elektryczne, pociągi podmiejskie i nocne, konserwację i wydłużenie cyklu życia istniejącego taboru" - mówi Erkka Repo, dyrektor finansowy.

Głównymi organizatorami emisji są Danske Bank A/S (Globalny Koordynator), Nordea Bank Abp, OP Yrityspankki Oyj oraz Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ). Nordea Bank Abp pełnił rolę doradcy ds. zielonej struktury.