175 lat kolei szwajcarskich: ÖBB i SBB prezentują wagon kuszetkowy przyszłości

175 lat kolei szwajcarskich: ÖBB i SBB prezentują wagon kuszetkowy przyszłości

23 maja 2022 | Źródło: SBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Międzynarodowy ruch pasażerski znów wzrasta: w ciągu ostatnich trzech miesięcy popyt gwałtownie się zwiększył. Interrail, a w szczególności działalność pociągów nocnych, wykazuje pozytywny rozwój i częściowo znajduje się na poziomie z 2019 r. W ramach obchodów "175 Kolei Szwajcarskich" partnerzy ÖBB i SBB zaprezentowali w Bazylei wagon kuszetkowy przyszłości.

 

Chrzest pociągu w Bazylei Fot. Źródło: SBB CFF FFS

Z powodu pandemii choroby Corona w ciągu ostatnich dwóch lat przez kilka miesięcy europejski ruch pociągów nocnych był całkowicie wstrzymany. Po początkowym trendzie wzrostowym w lecie 2021 r., w bieżącym roku nastąpiło ożywienie działalności i częściowo osiągnęła ona poziom z rekordowego roku 2019. Najnowsze połączenie Nightjet Zurych - Amsterdam również odnotowuje silny wzrost popytu. Ze względu na dobrą sytuację w zakresie rezerwacji, SBB zaleca wczesne dokonywanie rezerwacji na nadchodzące lato.

ÖBB i SBB inwestują w komfort linii Nightjet. 

W kontekście utrzymującej się tendencji do podróżowania w sposób przyjazny dla klimatu - obie koleje zakładają zrównoważony rozwój - ÖBB i SBB wspólnie inwestują w przyszłość europejskich nocnych połączeń kolejowych. Już w grudniu 2022 r. SBB i jego partnerzy rozszerzą zakres usług do Hamburga i Berlina o nowe nocne połączenie kolejowe przez Lipsk i Drezno do Pragi.

Rozszerzając zakres usług, ÖBB i SBB chcą również znacznie podnieść ich jakość. W związku z tym ÖBB przekształciło 22 wagony z miejscami siedzącymi w nowoczesne wielofunkcyjne wagony kuszetkowe przeznaczone do obsługi linii Nightjet w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Wagon kuszetka Comfort" został zaprezentowany publicznie po raz pierwszy w Szwajcarii 21 maja 2022 r. w ramach obchodów "175 lat kolei szwajcarskich" w Bazylei. Przebudowane wagony kuszetkowe są wyposażone w przedziały bez barier, dwie toalety w każdym wagonie, miejsca do parkowania wózków dziecięcych i rowerów, bezpłatną sieć WLAN i gniazdka USB.

"Dzięki kuszetce Comfort modernizujemy flotę pociągów nocnych i podnosimy na nowy poziom komfort dla pasażerów o ograniczonej mobilności i rodzin" - powiedziała dr Sabine Stock, Członek Zarządu ÖBB Personenverkehr.

Zmodernizowany wagon kuszetkowy będzie wykorzystywany na trasach nocnych pociągów SBB od czerwca tego roku, początkowo na liniach Zurych - Graz i Zurych - Berlin.

Chrzest pociągu w Bazylei i nowe pociągi dla połączeń dalekobieżnych SBB. 

Na znak bliskich więzi między SBB a kantonem Bazylea-Stadt pociąg Giruno RABe 501 026 został z tej okazji ochrzczony jako "Bazylea-Stadt". Matką chrzestną była radna kantonalna Esther Keller. Trasa Giruno przebiega głównie na osi północ-południe i stanowi podstawę ruchu między Szwajcarią a Włochami.

W ramach obchodów 175. rocznicy powstania Szwajcarskich Kolei Państwowych, SBB zaprezentuje w ten weekend na stacji SBB w Bazylei nowe pociągi RABe 523 503 "Flirt Mouette". W ramach połączeń dalekobieżnych te nowe pociągi, które obecnie przechodzą jeszcze jazdy próbne, będą wykorzystywane na trasie "Flugzug" (Bazylea SBB - lotnisko w Zurychu) od momentu zmiany rozkładu jazdy. Oczekuje się, że po zmianie rozkładu jazdy w grudniu 2025 r. "Flirt Mouette" będzie kursował na trasie Bazylea SBB - Laufen - Delémont - Biel/Bienne.

175 lat Kolei Szwajcarskich - uroczystości w całej Szwajcarii 

Koleje Szwajcarskie obchodzą w tym roku 175. rocznicę powstania. W pierwszy weekend świąt 21/22 maja 2022 r. przedsiębiorstwa Szwajcarskiego Transportu Publicznego świętowały w różnych miejscach w kantonach Aargau, Bazylea, Solothurn i Zurych. Uczestniczące w projekcie firmy transportowe  w ostatnia sobotę odnotowały duże zainteresowanie opinii publicznej. W całej Szwajcarii uroczystości dla publiczności odbędą się w sumie w pięć weekendów w 2022 r.