Powstaje trenażer kolejowy w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie 

Powstaje trenażer kolejowy w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie 

01 czerwca 2022 | Źródło: Centralna Szkoła PSP w Częstochowie
PODZIEL SIĘ

W 2020 roku Państwowa Straż Pożarna zamówiła cztery trenażery kolejowe dla Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Wartość jednego trenażera to prawie cztery miliony złotych. Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie właśnie zakończyła kolejny etap uzbrajania stanowiska poligonowego ratownictwa kolejowego.

Fot. CS PSP w Częstochowie

 

Szkolny poligon ratownictwa kolejowego jest już wyposażony w tory z siecia trakcyjną i w pojazdy szynowe. Peron i wagony pasażerskie, które będą służy do ćwiczeń akcji związanych z uzyskiwaniem dostępu do poszkodowanych. Natomiast do szkoleń z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego będzie używany specjalny wagon – cysterna.
 

Fot. CS PSP w Częstochowie

 

Wypadki pociągów, w których biorą udział pasażerowie to rzadkość. Niemniej jeśli już nastąpią, są bardzo trudnym wyzwaniem dla służb, m.in. ze względu na trudny dostęp do poszkodowanych. Stąd konieczność nauki młodych strażaków ratowania życia i zdrowia ludzkiego z wykorzystaniem realistycznej infrastruktury kolejowej.

 

Fot. CS PSP w Częstochowie

 

Wraz z trenażerem Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie otrzyma trzy zestawy narzędzi hydraulicznych, przenośny zestaw do oświetlenia terenu akcji, podpory do stabilizacji pojazdów wielkogabarytowych, zestaw klinów do stabilizacji, piłę tarczową, lewary kolejowe, ściągacze łańcuchowe, sprzęt burzący, zestaw systemu do szybkiej stabilizacji pojazdów, narzędzia do podważania i cięcia elementów metalowych, podest ratowniczy, miernik wielogazowy i manekiny ratownicze.