Drugi tor w centrum Krakowa zwiększy atrakcyjność kolei w Małopolsce

Drugi tor w centrum Krakowa zwiększy atrakcyjność kolei w Małopolsce

10 czerwca 2022 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Dodatkowe połączenia Krakowa ze Skawiną i Wieliczką, sprawniejsza obsługa pociągów dalekobieżnych i aglomeracyjnych, więcej odjazdów ze stacji Kraków Główny – to efekty oddania do eksploatacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kolejnego toru kolejowego w centrum stolicy Małopolski. Inwestycja współfinansowana ze środków UE, instrumentu CEF „Łącząc Europę”, zwiększy możliwości kolei na trasach międzynarodowych, państwowych i lokalnych.

 

Fot. Piotr Hamarnik / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Od niedzieli 12 czerwca pociągi będą korzystać z dwóch torów na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. Poprawią się warunki prowadzenia ruchu pociągów w regionie.

- Aglomeracja krakowska to dobry przykład inwestycji kolejowych, które realnie wpłyną na poprawę jakości życia okolicznych mieszkańców. Już w niedzielę pozytywne efekty tego projektu, w postaci sprawnych i regularnych połączeń kolejowych z Krakowem, odczują mieszkańcy Skawiny i Wieliczki. A w przyszłym roku gotowa inwestycja ułatwi podróżowanie w całym regionie - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nowy tor prowadzony jest nowoczesnymi estakadami w centrum Krakowa i zmodernizowanymi wiaduktami nad ulicami: Lubicz, Kopernika, Grzegórzecką, Miodową, Dekerta, Powstańców Wielkopolskich. Wisłę pociągi pokonają nowym mostem, który zastąpił wcześniejszą konstrukcję.

 

Nowe mosty kolejowe nad Wislą. Fot. Piotr Hamarnik / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

- Dziś otwieramy drugi most kolejowy nad Wisłą. A budowa trzeciej przeprawy, na której znajdzie się miejsce nie tylko dla pociągów, ale również dla pieszych i rowerzystów, jest już bardzo zaawansowana. Przed nami ostatnia prosta tej ważnej inwestycji. W ciągu najbliższego roku skończymy prace, otworzymy nowy przystanek w centrum miasta, a pociągi będą mogły kursować przez Kraków czterema torami z prędkością 100 km/h - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 

 

Stacja Kraków Płaszów. Fot. Piotr Hamarnik / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Modernizacja krakowskiej linii średnicowej zakłada budowę w centrum miasta w sumie czterech torów kolejowych. Tory „boczne” będą dla pociągów aglomeracyjnych i regionalnych, a środkiem jeździć będą pociągi dalekobieżne. Takie rozwiązanie ułatwi prowadzenie ruchu i da możliwość przewoźnikom uruchomienia dodatkowych połączeń.

Wart przeszło 1,2 mld zł projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to największa unijna inwestycja transportowa w Krakowie.