Sekundy od dramatu. Ciężarówka uderzyła w pociąg wąskotorowy na przejeździe kolejowym w Rogowie.

Sekundy od dramatu. Ciężarówka uderzyła w pociąg wąskotorowy na przejeździe kolejowym w Rogowie.

12 czerwca 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dzisiaj, około godziny 13.40 na przejeździe drogowo - kolejowym w Rogowie, między Łodzią a Rawą Mazowiecką, samochód ciężarowy MAN zderzył się z turystycznym pociągiem kolei wąskotorowej. Ułamki sekund dzieliły od bardzo poważnej katastrofy. Na szczęście ciężarówka uderzyła w wagon osobowy typu 1 Aw, a nie w letnie, drewniane wagony jadące na końcu składu. Kierowca ciężarówki jechał zbyt szybko albo nie zareagował na znaki ostrzegające o przejeździe kolejowym ani na widok zbliżającej się kolejki. Według informacji podanych przez Policję był mówiąc wprost "wczorajszy". 

 

Fot. KP PSP Brzeziny

 

Ze wstępnych ustaleń Policji wynika, że 31-letni kierowca samochodu ciężarowego MAN wyładowanego warzywami wjechał na przejazd drogowo - kolejowy, nie ustępując pierwszeństwa przejazdu kolejce wąskotorowej.

W Rogowie droga krajowa nr 72 biegnie najpierw po wiadukcie drogowym nad linią kolejową Koluszki - Skierniewice, po czym opada ku przejazdowi drogowo - kolejowemu z linią kolei wąskotorowej Rogów - Biała Rawska. 

 

Fot. KP PSP Brzeziny

 

Fot. KP PSP Brzeziny

 

W pociągu jechało 30 osób. Skład wycieczkowy poruszał się z minimalną prędkością (ok. 10 km na godz.). Samochód uderzył w drugi wagon kolejki, a nie w następujące po nim letnie wagony turystyczne i tylko dlatego nikomu nic się nie stało. Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach, aspirant Mariusz Chmiel poinformował, że kierowca miał 0,13 miligrama alkoholu w organizmie, czyli był po tzw. użyciu alkoholu. Droga krajowa nr 72 była zablokowana.

Zarządcy kursującej od ponad 100 lat na trasie między Rogowem, Rawą Mazowiecką i Białą Rawską kolejki poinformowali, że wszystkie przejazdy zabytkowym pociągiem na trasie Rogów-Rawa Mazowiecka- Biała Rawska zaplanowane na niedzielę zostały odwołane.

 

Fot. KP PSP Brzeziny