Słowackie ZSSK CARGO inwestuje w modernizację lokomotyw.

Słowackie ZSSK CARGO inwestuje w modernizację lokomotyw.

13 czerwca 2022 | Źródło: railtarget.cz
PODZIEL SIĘ

Słowacki przewoźnik narodowy ZSSK CARGO podpisał umowę na modernizację 20 lokomotyw serii 742. Przebudowa pojazdów trakcyjnych zostanie przeprowadzona przez czeską firmę inżynieryjną CZ LOKO. Dzięki modernizacji ZSSK CARGO powinno zaoszczędzić na kosztach operacyjnych. Niezawodność lokomotyw powinna znacznie wzrosnąć. Zarząd słowackiego przewoźnika spodziewa się, że krok ten znacznie wzmocni jego konkurencyjność i dominację w zakresie przewozu pojedynczych przesyłek wagonowych.

 

Fot. CZ LOKO

 

"Stare lokomotywy były często niesprawne i bardzo drogie w eksploatacji i serwisowaniu. Modernizacja jest kluczowym krokiem do utrzymania naszej konkurencyjności w przyszłości. Dzięki temu znacznie zwiększymy niezawodność naszych przewozów w regionach i będziemy mogli zagwarantować naszym klientom terminowy i punktualny transport towarów" - mówi Ľubomír Kut'ka, członek zarządu ZSSK CARGO i dyrektor ds. usług taborowych, w związku z modernizacją lokomotyw.

Modernizowane są lokomotywy serii 742 produkowane w ČKD Praha. Ma to być kompletna przebudowa, podczas której powstanie praktycznie nowy pojazd. Obejmuje to na przykład całkowitą wymianę silnika i wszystkich głównych podzespołów. Oryginalne pozostało tylko podwozie i rama główna. Części te są jednak również poddawane naprawom i licznym modyfikacjom. Kluczowe znaczenie ma również możliwość zainstalowania systemu sygnalizacji ETCS, który będzie obowiązkowy dla wszystkich lokomotyw w Europie. Ważnym aspektem jest również ekologia. Lokomotywy będą należały do kategorii STAGE IIIA, która jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie modernizacji lokomotyw, porównywalnym z lokomotywami fabrycznie nowymi. Ponadto silnik będzie miał moc 1000 kW, co pozwoli mu na jazdę z prędkością do 100 km/h.

"Modernizacja przyniesie klientom znacznie większą niezawodność i wydajność operacyjną. Mamy duże doświadczenie w tej modernizacji, jest to pierwszy duży kontrakt na Słowacji, która staje się dla nas jednym z najważniejszych rynków po Czechach, Węgrzech, Włoszech i Szwecji" - powiedział RAILTARGET Josef Bárta, prezes zarządu CZ LOKO.

CZ LOKO ma doświadczenie w modernizacji lokomotyw serii 742. Podobne zamówienia zostały złożone m.in. dla ČD Cargo, Rail Cargo Career, České dráhy czy CER. Zmodernizowane lokomotywy będą stanowić pełnoprawną część taboru ZSSK CARGO przez kilka następnych dziesięcioleci.