Rząd Niemiec pracuje nad kolejowym "mostem zbożowym" z Ukrainy.

Rząd Niemiec pracuje nad kolejowym "mostem zbożowym" z Ukrainy.

13 czerwca 2022 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Rząd Federalny przygotowuje działania mające na celu szybkie dostarczenie zboża z Ukrainy do Unii Europejskiej drogą lądową. "Pracujemy intensywnie nad tym, aby zboże z Ukrainy mogło być transportowane koleją" - powiedział Handelsblatt Michael Theurer (FDP), komisarz ds. kolei. "W ten sposób chcemy zapobiec klęsce głodu na świecie".

 

Fot. bahnblogstelle.net

 

Most zbożowy "ruszył pełną parą", a jego organizacją zajęły się różne resorty rządu federalnego we współpracy z Komisją Europejską. Theurer zapowiedział, że gwarancje będą wydawane na transporty niebezpieczne. W ten sposób można było zmniejszyć "ryzyko utraty pociągów z powodu skutków wojny".

Ponadto, w związku z brakiem wagonów, ma zostać utworzony fundusz na zakup nowych pojemników na zboże. "W optymistycznym wariancie można przewieść dziesięć z 23 milionów ton" - powiedział Theurer. W liście skierowanym do kilku ministerstw federalnych Federalne Stowarzyszenie Handlu Rolnego domaga się utworzenia "krajowego biura koordynacyjnego" w celu szybkiego stworzenia większych możliwości.

"Naszym zdaniem, logistyka w zakresie zboża i nasion oleistych powinna być równie priorytetowa jak zaopatrzenie ukraińskiego rolnictwa w środki produkcji na nowe zbiory" - czytamy w liście do ministrów Volkera Wissinga (Transport), Cema Özdemira (Rolnictwo), Roberta Habecka (Ekonomia) i Christiana Lindnera (FDP). "To wyznacza dziś kierunek zaopatrywania świata w zboże w roku zbożowym 2023/24, a więc do lata 2024 roku".