Włoski operator GTS Rail kupuje kolejne 20 lokomotyw elektrycznych Traxx

Włoski operator GTS Rail kupuje kolejne 20 lokomotyw elektrycznych Traxx

15 czerwca 2022 | Źródło: GTS Rail / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Włoski operator kolejowych przewozów towarowych GTS Rail w ramach kontraktu o wartości 74 mln euro zamówił w firmie Alstom kolejne 20 lokomotyw elektrycznych Traxx E - 494. Dzięki temu flota GTS powiększy się do 48 lokomotyw, a w ciągu najbliższych trzech lat przewoźnik planuje zainwestować kolejne 70 mln euro w dalszą rozbudowę taboru.

Fot. GTS Rail

 

Lokomotywy będą produkowane w dawnym zakładzie Bombardiera w Vado Ligure we Włoszech, który w styczniu 2021 r. został połączony z firmą Alstom. Zamówienie to, największe w historii GTS Rail, jest następstwem złożonego w styczniu zamówienia na pięć lokomotyw Traxx.

Dodatkowe zamówienie pozwoli spółce dysponować bardziej wydajną flotą i zaoferować klientom więcej rozwiązań. Celem jest przeniesienie dużych ilości towarów z dróg na tory, wspierając w ten sposób transport o zerowej emisji bezpośredniej dzięki technologii elektrycznej. Pomimo pandemii, a teraz wojny w Ukrainie, kolej i transport intermodalny okazują się być najlepszym sposobem przemieszczania towarów i najlepszym środkiem ekologicznej transformacji.

Poprzez GTS Iberia operator chce stworzyć nowe połączenia z Hiszpanii i Portugalii na rynki Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoch i innych krajów. Pozwoli to na stworzenie nowej, silnej sieci dostawców. W ciągu najbliższych 4 lat spółka planuje także zatrudnić 150 nowych pracowników.