Wojciech Balczun menadżer czy muzyk, a może i jedno i drugie?

Wojciech Balczun menadżer czy muzyk, a może i jedno i drugie?

18 czerwca 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Kiedy przed nieomal dziesięcioma laty w trakcie wywiadu z ówczesnym prezesem zarządu PKP Cargo Wojciechem Balczunem, wiedząc o muzycznych zamiłowaniach rozmówcy, zadaliśmy pytanie, z czym wiąże swoją przyszłość, z karierą menadżera w branży kolejowej czy muzyka i lidera kapeli rockowej, odpowiedział bez  namysłu, że z "Chemią". Kolejne lata pokazały, że mimo różnych kolei losu "Chemia" i muzyka pozostały najważniejsze, ale kolei też zachowała swoje znaczenie. 

Dzisiaj (18.06.2022r.) Wojciech Balczun i jego Chemia wystąpili na Festiwalu w Opolu 2022. Kapela zagrała swoją własną kompozycję "Jednak jesteś" podczas koncertu Premiery. Zapraszamy do obejrzenia jeszcze gorących zdjęć wykonanych przed chwilą w opolskim amfiteatrze przez reportera Kuriera Kolejowego - Adama Kupniewskiego.

 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Zanim Wojciech Balczun powiązał się menadżersko z branżą kolejową pracował na stanowiskach kierowniczych w spółce PKO Bank Polski m.in. jako dyrektor zarządzający marketingiem detalicznym banku PKO BP i przewodniczący Rady Nadzorczej Inteligo Financial Services

W latach 2005–2007 przewodniczył Radzie Nadzorczej PKP S.A. Od 28 stycznia 2008 do 29 stycznia 2013 był prezesem zarządu spółki PKP Cargo, w której przeprowadził restrukturyzację. Położył podwaliny pod przyszły debiut spółki na giełdzie.

12 kwietnia 2016 roku wygrał konkurs na Prezesa Zarządu Kolei Ukraińskich, 20 kwietnia jego kandydatura została zatwierdzona przez ukraiński rząd, a 6 czerwca objął  stanowisko. 9 sierpnia 2017 zrezygnował ze stanowiska prezesa Kolei Ukraińskich.

26 maja 2022 roku ogłoszono jego współpracę z samorządowym przewoźnikiem kolejowym - Koleje Śląskie.

Opole 2022, Premiery. Chemia. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Chemia koncertuje po całym kraju już od 2010 roku. To właśnie wtedy zespól wydał również swoją debiutancką płytę "Dobra Chemia". Polska kapela powstała w 2007 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Wojciecha Balczuna i szybko zebrała sobie grono licznych fanów. Aktualnie ma za sobą 6 wydanych albumów. Poza debiutem są to O2, In the Eye (EP), The One Inside, Let Me oraz Something to Believe In. Ostatni krążek ukazał się w kwietniu 2022. Najwyżej notowane utwory Chemii to "Bondage of Love", "Fire", "Happy Ending", a także "The Windows Soul".

Wiosną 2012 roku w Vancouver grupa nagrała swój pierwszy minialbum, zatytułowany In the Eye. Jesienią 2012 roku Chemia wyjechała do kanadyjskiego The Warehouse Studio, by rozpocząć nagrywanie trzeciego albumu studyjnego. W 2013 roku nowym agentem grupy został Ralph James, który ma za sobą współpracę z takimi artystami jak Nickelback czy Billy Talent.

 

Opole 2022, Premiery. Łukasz "Luke" Drapała. Chemia. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Skład zespołu Chemia zmieniał się wielokrotnie. W zespole grali Marcin Koczot, Zbigniew Krebs, Rafał Stępień, Maciej Mąka, Mariusz Dyba i Krzysztof Jaworski. Aktualnie w kapeli znajdują się: Wojciech Balczun (gitara), Maciek Papalski (gitara), Błażej Chochorowski (bass), Adam Kram (instrumenty perkusyjne) oraz Łukasz "Luke" Drapała (wokal).