LTG Infra modernizuje system radiowy za 16 milionów euro

LTG Infra modernizuje system radiowy za 16 milionów euro

20 czerwca 2022 | Źródło: LTG Infra / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

LTG Infra, spółka zarządzająca litewską publiczną siecią infrastruktury kolejowej, zmodernizowała swój system łączności radiowej za kwotę 16 mln euro bez VAT i zakupiła usługi wsparcia technicznego na okres dziewięciu lat. Ten system GSM-R jest wykorzystywany do zarządzania ruchem pociągów na Litwie.

 

Fot. LTG Infra

 

"Śledzimy trendy technologiczne i wdrażamy rozwiązania, które zapewniają sprawny i bezpieczny transport osób i towarów, stabilność infrastruktury kolejowej oraz wysoką jakość usług. Co więcej, jest to inwestycja w przyszłość, ponieważ zmodernizowany system, wraz z jego rozbudową i adaptacją, będzie w stanie w pełni zaspokoić potrzeby przyszłej Rail Baltica" - mówi Karolis Sankovski, Prezes Zarządu LTG Infra.

Według Sankovskiego, zaawansowany system zarządzania ruchem pociągów stosowany na Litwie znacznie obniży koszty informatyczne przedsiębiorstwa.

Standard GSM-R to komunikacja komórkowa dla kolei - wskazuje na to litera "R" w nazwie standardu. System został zaprojektowany z myślą o spełnieniu krytycznych standardów komunikacyjnych - zapewnieniu niezawodnej komunikacji między centrum sterowania ruchem a szybko jadącymi pociągami.

Nowoczesny system GSM-R spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące niezawodności i dostępności sieci radiowej, zapewniając płynne i nieprzerwane działanie. Zmodernizowany sprzęt zapewni bardziej niezawodną komunikację operacyjną i zautomatyzowane zarządzanie systemem.

System radiowy GSM-R firmy LTG Infra zapewnia stabilną i nieprzerwaną pracę z dwoma rdzeniami sieci, 136 stacjami bazowymi, 200 stacjonarnymi konsolami dyspozytorskimi oraz około 600 radiami GSM-R na lokomotywach i innym taborze samobieżnym.

Projekt został zrealizowany przez firmy Kontron Transportation Austria AG i Kontron Transportation Sp. z o.o. konsorcjum. Prace nad modernizacją systemu radiowego trwały 15 miesięcy, a konsorcjum będzie świadczyć usługi posprzedażowego wsparcia technicznego przez kolejne dziewięć lat.