Grupa ÖBB Rail Cargo zwiększa przewozy zboża z Ukrainy

Grupa ÖBB Rail Cargo zwiększa przewozy zboża z Ukrainy

24 czerwca 2022 | Źródło: ÖBB-Holding AG
PODZIEL SIĘ

Od wybuchu wojny grupa ÖBB Rail Cargo Group (RCG) wspiera Ukrainę tym, co potrafi najlepiej - usługami transportowymi i logistycznymi. Oprócz dostarczania na Ukrainę transportów pomocowych, które są oferowane bezpłatnie organizacjom pozarządowym, RCG przeznacza również wszystkie dostępne zasoby na transport zboża poza Ukrainę, aby pomóc w gromadzeniu funduszy w kraju i zwolnić przestrzeń magazynową na następny okres siewu i zbiorów, a także przeciwdziałać rosnącym cenom żywności na całym świecie. Działania te są częścią planu działania Komisji Europejskiej "Solidarity Lanes".  

 

Fot. ÖBB / David Payr

 

Tylko w okresie od marca do maja 2022 roku RCG przetransportowało ponad 130 000 ton zboża z Ukrainy do Niemiec, Włoch, Austrii, Słowacji i na Węgry. Jest to odpowiednik pociągu jadącego z granicy ukraińskiej do północnych Niemiec każdego dnia roboczego. Każdy pociąg towarowy RCG opuszcza Ukrainę z około 1 300 do 1 600 ton zboża. 

Mówiąc o rosnącym eksporcie z Ukrainy, Clemens Först, Rzecznik Zarządu RCG, podkreślił - "Cieszę się, że ÖBB Rail Cargo Group może w niewielkim stopniu przyczynić się do wsparcia ukraińskiego rolnictwa w tym trudnym okresie i zabezpieczyć nasiona oraz przestrzeń magazynową na następne zbiory, a jednocześnie zapewnić dostawy zboża po przystępnych cenach na całym świecie".

Zwiększony eksport zboża. 

W czerwcu i lipcu 2022 r. grupa ÖBB Rail Cargo Group jeszcze bardziej zwiększy transport zboża z Ukrainy. Przewozy do Austrii zostaną stopniowo podwojone do około 2600 ton w lipcu 2022 r., a przewozy na Węgry zostaną zwiększone nawet o 66% do około 6500-9100 ton w tym samym okresie. Eksport zboża do Niemiec pozostanie na tym samym poziomie, około 36 000 ton miesięcznie.

W ostatnim czasie bardzo wzrósł węgierski transport kolejowy ukraińskiego zboża. Rail Cargo Hungaria (spółka zależna RCG) odpowiada za około 75% eksportu zboża z Ukrainy na Węgry, obecnie jest to 10-15 pociągów tygodniowo. Około 70% tego zboża pozostaje na Węgrzech, a pozostałe 30% jest eksportowane, głównie do Włoch. 

Do maja 2022 r. RCG przetransportowało również łącznie ponad 33 500 ton zboża z ukraińskiego miasta Reni do rumuńskiego portu Konstanca. Niedobór oleju napędowego spowodował, że w maju 2022 r. konieczne było przejście na transport śródlądowy. Obecnie na zlecenie RCG po drogach wodnych z Reni do Konstancy pływają 4 barki. Umożliwia to transport około 20 tys. ton zboża miesięcznie.