W Czechach rozpoczęto testy nowych jednostek dla Kolei Luksemburskich

W Czechach rozpoczęto testy nowych jednostek dla Kolei Luksemburskich

26 czerwca 2022 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Na kolejowym torze testowym Cerhenice/Velim rozpoczęły się testy nowego zespołu trakcyjnego Alstom Coradia Stream dla luksemburskiego przewoźnika CFL (Société Nationale des Chemins de Fer Luxembourgeois). 

 

Fot. VUZ

 

W ramach umowy zawartej pod koniec 2018 roku Alstom dostarczy do Luksemburga łącznie 34 takie pojazdy. Wagony dwupokładowe będą wykorzystywane do przewozów regionalnych. Realizacja zamówienia została opóźniona, pierwotny termin dostawy pierwszych egzemplarzy wyznaczono na koniec ubiegłego roku.

Właściciel Centrum Testowego Velim, Instytut Badań Kolejnictwa, poinformował o przybyciu pojazdu dzisiaj w godzinach porannych i ogłosił rozpoczęcie testów i prób w Centrum Testowym Velim na swoim koncie na Twitterze. Jednostki o prędkości 160 km/h mają być również dopuszczone do eksploatacji w Belgii i Francji.

Przewoźnik chce sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transport kolejowy w Luksemburgu. Nowe pojazdy są wyposażane w system ETCS 3 poziom 2-baseline. Będą również miały zainstalowany system automatycznego prowadzenia pociągów GoA2. Po raz pierwszy przewoźnik w Europie zdecydował się na połączenie systemu ETCS z tym poziomem automatycznego sterowania pociągiem.

GoA2 obejmuje w pełni zautomatyzowany rozruch, jazdę i zatrzymywanie, z maszynistą, który może interweniować w razie sytuacji awaryjnej. Zwiększa on przepustowość sieci poprzez skrócenie przerw między pociągami oraz oszczędza energię dzięki regulacji sił trakcyjnych i hamowania. Urządzenia ATO GoA2 zostaną zainstalowane w pociągach CFL w Centrum Doskonalenia Systemów Sygnalizacji Alstom w Charleroi w Belgii. Urządzenia te są produkowane w Barcelonie.

Po rozpoczęciu eksploatacji pociągów z tym rozwiązaniem, po raz pierwszy w Europie flota regionalna będzie wyposażona w ten poziom automatyzacji - a automatyzacja z pewnością przyniesie korzyści rosnącej liczbie mieszkańców Luksemburga i osobom dojeżdżającym do pracy.