Pierwsze pociągi wodorowe dla regionu metropolitalnego Berlin-Brandenburgia

Pierwsze pociągi wodorowe dla regionu metropolitalnego Berlin-Brandenburgia

27 czerwca 2022 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

Firma Siemens Mobility otrzymała od Niederbarnimer Eisenbahn (NEB) zlecenie na dostawę siedmiu dwuwagonowych pociągów Mireo Plus H dla sieci Heidekrautbahn (RB27) w regionie metropolitalnym Berlin-Brandenburgia. Wyposażony w system napędowy oparty na ogniwach paliwowych i akumulator litowo-jonowy, ten pociąg wodorowy drugiej generacji zapewnia mobilność całkowicie wolną od emisji CO₂.

Mireo Plus H dla sieci Heidekrautbahn. Fot. Siemens Mobility

 

- Nasz Mireo Plus H to pociąg wodorowy nowej generacji, który łączy w sobie innowacyjność i zrównoważony rozwój. Dzięki dużemu zasięgowi, szybszemu przyspieszeniu i najnowocześniejszym technologiom, wyznaczy on nowe standardy w bezemisyjnym transporcie pasażerskim - powiedział Michael Peter, CEO Siemens Mobility.

- Jesteśmy dumni, że możemy obsługiwać Heidekrautbahn, pierwszą sieć kolejową w regionie Berlina i Brandenburgii, która będzie korzystać z pociągów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Dzięki Siemens Mobility Niederbarnimer Eisenbahn ma u swego boku doświadczonego i niezawodnego partnera. Wysoce innowacyjne pociągi napędzane wodorem są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także zapewniają nowoczesne wyposażenie i funkcje dostosowane do potrzeb naszych pasażerów. Co więcej, bezpośrednie zaangażowanie producenta w utrzymanie pociągów zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa w zakresie dostępności pociągów. Poprzez eksploatację zmodernizowanej technologicznie i ekologicznie linii kolejowej chcemy aktywnie wspierać transformację energetyczną i transportową oraz uatrakcyjnić lokalny transport publiczny w zakresie dojazdów do pracy i turystyki - powiedział Detlef Bröcker, prezes zarządu Niederbarnimer Eisenbahn (NEB).

Mireo Plus H to wysoce zaawansowany pociąg wodorowy drugiej generacji, wyposażony w zasilany wodorem układ trakcyjny o mocy 1,7 MW, zapewniający przyspieszenie do 1,1 m/s2 i prędkość maksymalną 160 km/h. Ponadto pociąg ten charakteryzuje się najniższymi na rynku kosztami cyklu życia i można go zatankować w ciągu zaledwie 15 minut. Energooszczędna i przyjazna dla środowiska konstrukcja Mireo opiera się na samonośnej, spawanej i zintegrowanej lekkiej konstrukcji aluminiowej. Ulepszona aerodynamika pociągu wraz z energooszczędnymi komponentami i inteligentnym zarządzaniem systemem elektrycznym również przyczyniają się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i wykorzystania zasobów.

 

Mireo Plus H dla sieci Heidekrautbahn. Fot. Siemens Mobility

 

Dwuwagonowe pociągi mają komfortowo zaprojektowane, przestronne wnętrza. Pasażerowie mogą korzystać z bezpłatnego Wifi, dynamicznego wyświetlania informacji pasażerskich w czasie rzeczywistym, specjalnie wydzielonej strefy rodzinnej oraz dwóch wielofunkcyjnych obszarów z dużą ilością miejsca na wózki dziecięce, wózki inwalidzkie i do dwunastu rowerów.

Pociągi posiadają także specjalne udogodnienia, dzięki czemu pasażerowie na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi mogą łatwo wsiadać i wysiadać z pociągu, nawet na niższych peronach. Nowy projekt oznakowania w wagonach ułatwia także szybką, nieskomplikowaną, a przede wszystkim pozbawioną barier wymianę pasażerów.

Zamówienie złożone w Siemens Mobility obejmuje również dziesięcioletnią umowę na serwis i części zamienne do 2034 roku. W ten sposób Siemens Mobility zapewni dostępność pociągów przez cały okres obowiązywania umowy przewozowej. Umowa serwisowa obejmuje nie tylko zapewnienie wszystkich niezbędnych czynności związanych z utrzymaniem, konserwacją i naprawami, ale także ich ciągły rozwój i dostosowanie do specyficznych potrzeb klienta w zakresie użytkowania pociągów kursujących na Heidekrautbahn.

Wykorzystanie pociągów napędzanych wodorem na kolei Heidekrautbahn jest częścią wspieranego naukowo wspólnego projektu pilotażowego finansowanego przez rząd federalny oraz kraje związkowe Berlin i Brandenburgia. Projekt koncentruje się na stworzeniu regionalnej, zrównoważonej infrastruktury wodorowej, która obejmuje również elektrownię hybrydową i system zbiorników. Wszystkie pociągi na linii RB27 mają być napędzane wyłącznie energią ekologiczną, czyli regenerowaną i produkowaną w regionie. Dzięki przejściu z oleju napędowego na wodór, Heidekrautbahn zmniejszy roczną emisję CO₂ o około 3 mln kg i zaoszczędzi 1,1 miliona litrów oleju napędowego.