NEWAG zmodernizuje dla CARGOUNIT 15 lokomotyw manewrowych do wersji SM42 6Dg

NEWAG zmodernizuje dla CARGOUNIT 15 lokomotyw manewrowych do wersji SM42 6Dg

27 czerwca 2022 | Źródło: CARGOUNIT
PODZIEL SIĘ

W dniu 24.06.20220r. została podpisana umowa pomiędzy NEWAG S.A. a CARGOUNIT Sp. z o.o. na modernizację lokomotyw spalinowych. Kontrakt obejmuje modernizację 15 szt. lokomotyw typu SM24 do typu 6Dg.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Zgodnie z umową, pierwsze lokomotywy zostaną przekazane zamawiającemu w terminie 14 miesięcy od daty podpisania umowy. Dostawa kolejnych planowana jest cyklicznie - 2 szt. miesięcznie, natomiast zakończenie dostaw przewidziane jest w pierwszym kwartale 2024r. Zmodernizowane lokomotywy objęte są 24 miesięcznym okresem gwarancji.

Warto przypomnieć iż zamówione lokomotywy nie są pierwszymi zmodernizowanymi lub wyprodukowanymi przez NEWAG S.A. pojazdami, które spółka CARGOUNIT posiada w swojej ofercie. W przeszłości firma CARGOUNIT zamówiła już 5 szt. lokomotyw 6Dg, 3 szt. lokomotyw elektrycznych E4DCUd - Griffin, 3 szt. lokomotyw elektrycznych sześcioosiowych Dragon 1, oraz 4 szt. lokomotyw Dragon 2.

- Powiększymy naszą flotę lokomotyw manewrowych spalinowych o kolejne lokomotywy SM42 6Dg, które cieszą się dobra opinią użytkowników oraz wpisują się w politykę obniżania emisyjności transportu poprzez zastosowanie nowoczesnego silnika spalinowego spełniającego najnowsze normy emisji spalin. CARGOUNIT będzie jedynym podmiotem na polskim rynku, który będzie oferował na wynajem zmodernizowane lokomotywy manewrowe SM42 6Dg. - powiedział Łukasz Boroń Prezes CARGOUNIT Sp. z o.o.

 

Wcześniej zmodernizowana lokomotywa 6Dg  CARGOUNIT w służbie w Lotos Kolej
przejeżdżająca przez stację Opole Zachodnie.
Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

- Zgodnie ze strategią modernizacji floty lokomotyw, CARGOUNIT inwestuje w nowoczesne lokomotywy jedno i wielosystemowe oraz modernizację lokomotyw manewrowych spalinowych. Zmodernizowana lokomotywa SM42 6Dg jest najbardziej rozpowszechnionym modelem zmodernizowanej lokomotywy spalinowej manewrowej w Polsce z ponad 190 lokomotywami poruszającymi się po polskich torach. Zmodernizowana lokomotywa SM42 6Dg w porównaniu do SM42 6D przed modernizacją, dzięki zastosowaniu nowoczesnego silnika spalinowego spełniającego normy emisji spalin Stage 5, oferuje szereg korzyści dla przewoźników kolejowych m.in. obniżone o blisko 30% zużycie oleju napędowego oraz 77% niższe zużycie oleju silnikowego.

 

CARGOUNIT - to największa polska firma zajmująca się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jeden z największych tego typu podmiotów w Europie. CARGOUNIT posiada 185 lokomotyw na wynajem, zarówno trakcyjnych, jak i manewrowych. Oferuje szeroki wybór taboru, w tym nowoczesne lokomotywy wielosystemowe przeznaczone do ruchu międzynarodowego, lokomotywy jednosystemowe przeznaczone na rynek krajowy oraz lokomotywy spalinowe manewrowe. CARGOUNIT dysponuje także elektrycznymi zespołami trakcyjnymi do przewozów pasażerskich. Obecnie firma koncentruje się na modernizacji posiadanej floty poprzez zakup nowoczesnych lokomotyw jednosystemowych oraz wielosystemowych do przewozów międzynarodowych. Od blisko 20 lat CARGOUNIT współpracuje z największymi krajowymi i zagranicznymi przewoźnikami kolejowymi działającymi na polskim rynku. Z kompleksowych usług oferowanych przez firmę korzystają między innymi przewoźnicy z branży paliwowej, chemicznej, materiałów budowlanych i ładunków intermodalnych oraz produktów dla sektora motoryzacyjnego. Głównymi kierunkami rozwoju CARGOUNIT są Polska oraz pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku 100% udziałów w CARGOUNIT Sp. z o.o. zostało nabytych przez fundusz Three Seas Investment Initiative Fund (3 Seas IIF), któremu doradza Amber Infrastructure Group.