Nowoczesne metody pracy na zabytkowej wąskotorówce w Koszalinie

Nowoczesne metody pracy na zabytkowej wąskotorówce w Koszalinie

08 lipca 2022 | Źródło: Koszalińska Kolej Wąskotorowa
PODZIEL SIĘ

Na 11. kilometrze szlaku zabytkowej Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej od kilku tygodni trwa remont torowiska, a dokładnie 320 metrów szlaku. Prace obejmują wymianę podkładów i ułożenie szyn typu S42, które Towarzystwo KKW otrzymało jako darowiznę od PKP PLK.

 

Fot. Koszalińska Kolei Wąskotorowa

 

Celem robót jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy. W ich ramach wymieniane są podkłady, które następnie obsypywane są tłuczniem i kruszywem. Aby rozsypać tłuczeń przy podkładach, Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej wykorzystuje zmechanizowany sposób prac przy użyciu wagonów samowyładowczych, niestosowany na innych kolejach wąskotorowych w Polsce. 

 

Fot. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

 

Fot. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

 

Polega na ustawieniu wagonów z kruszywem, tak zwanych szutrówek na transporterach wąskotorowych, następnie taki zestaw dojeżdża bezpośrednio na remontowany odcinek toru aby tam rozsypywać materiał na modernizowanym szlaku. Remont kosztować ma około 220 tysięcy złotych, z czego 80 tysięcy to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego za pośrednictwem gminy Manowo, a pozostała kwota to środki własne TKKW.

 

Fot. Koszalińska Kolei Wąskotorowa