LTG Cargo rozpoczęło transport produktów naftowych na Ukrainę z pominięciem Białorusi

LTG Cargo rozpoczęło transport produktów naftowych na Ukrainę z pominięciem Białorusi

20 lipca 2022 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Państwowa firma transportowa grupy Lietuvos geležinkelių (LTG) LTG Cargo rozpoczęła transport produktów naftowych produkowanych w zakładzie Orlen Lietuvos w Możajkach na Ukrainę z pominięciem Białorusi. Już wyjechało dwanaście pociągów przewożących około 12 tys. ton ropy, a spółka planuje uruchomić 2-3 połączenia tygodniowo. Przewiduje się, że do końca lata międzynarodowe przesyłki omijające Białoruś osiągną nawet 30 tys. ton miesięcznie.

Fot. Centrum Strategii Transportowych

 

„Transport produktów naftowych to kolejny ważny krok, który pomoże Ukrainie rozwiązać problem niedoboru ropy i przyczynić się do zaspokojenia potrzeb rynku krajowego” - podkreślił szef LTG Cargo, Eglė Šimė​.

LTG Cargo zauważyło, że po rozpoczęciu przez Rosję wojny na Ukrainie zerwane zostały zwykłe i ważne dla regionu łańcuchy logistyczne. Kraj musi eksportować swoje produkty za granicę i zapewnić nieprzerwane dostawy paliwa na swoje potrzeby. W przyszłości LTG Cargo planuje rozszerzyć geografię produktów naftowych i realizować ich transport z portu w Kłajpedzie.

Chociaż rola LTG Cargo w nowym korytarzu jest kluczowa dla transportu produktów naftowych między Litwą a Polską, to w rzeczywistości spółka wykonuje bardzo krótki odcinek trasy. Transportuje ona ropę w kontenerach-cysternach pomiędzy terminalem Mockava (Litwa), bardzo blisko polskiej granicy, a Trakiszkami w Polsce. Długość trasy wynosi około 15 kilometrów.

Po wjeździe do Polski produkty naftowe są przewożone przez polskich przewoźników również we współpracy z Kolejami Ukraińskimi, które ładują ładunek po zmianie toru na granicy polsko-ukraińskiej. Miejscem docelowym ładunku jest Jahotyn, na wschód od Kijowa.