„Ukrzaliznycia” i PKN Orlen zawarły długoterminowe kontrakty na dostawy paliwa na Ukrainę.

„Ukrzaliznycia” i PKN Orlen zawarły długoterminowe kontrakty na dostawy paliwa na Ukrainę.

23 lipca 2022 | Źródło: Centrum Strategii Transportowych / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

„Ukrzaliznycia” i jedna z największych firm rafineryjnych w Europie Wschodniej PKN Orlen (Polska) porozumiały się o strategicznej współpracy w zakresie dostaw przez polską firmę oleju napędowego na potrzeby ukraińskiej gospodarki. 

 

Fot. PKN Orlen

 

Zwraca się uwagę, że Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy pracuje nad systemowym rozwiązaniem problemu nasycenia rynku ukraińskiego wymaganą ilością paliwa. Jedną z kluczowych decyzji były bezpośrednie kontrakty długoterminowe z największymi producentami paliw w Europie i na świecie.

Przejście do strategicznego wymiaru współpracy stało się możliwe dzięki udanym doświadczeniom w dostawach paliw na Ukrainę przez polską firmę w ostatnich miesiącach.

„Rozumiemy, że bardzo trudno jest rozwiązać problem braku paliwa wyłącznie przez działania biznesowe. Dlatego podjęto decyzję o przyciągnięciu dużych firm naftowych na rynek ukraiński i podpisaniu z nimi bezpośrednich kontraktów długoterminowych. Do tej pory istnieją już umowy o wieloletniej współpracy z polską spółką PKN Orlen, jedną z największych firm rafineryjnych w Europie Wschodniej.W szczególności mówimy o dostawach zarówno systemowych, jak i operacyjnych paliwa.Więc liczymy nie tylko na uzupełnienie niedoborów sytuacji, ale także o obniżeniu ceny oleju napędowego na stacjach benzynowych” - podkreślił Minister Infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubakow.

Minister infrastruktury dodał też, że w najbliższym czasie zostaną zaspokojone kluczowe potrzeby paliwowe kraju – potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, rolników, przemysłu i ludności cywilnej.

Jednocześnie UZ współpracuje z innymi znaczącymi dostawcami produktów naftowych, aby nasycić ukraińską gospodarkę wymaganą ilością paliwa.