Kaliningrad znów odbiera koleją objęte sankcjami towary z Rosji

Kaliningrad znów odbiera koleją objęte sankcjami towary z Rosji

28 lipca 2022 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Po złagodzeniu przez UE restrykcji tranzytowych do rosyjskiej nadbałtyckiej eksklawy Kaliningradu dotarł pierwszy pociąg przewożący objęte wcześniej sankcjami towary.

Fot. bahnblogstelle.net

 

"Pociąg, który przyjechał, składa się z 60 wagonów z cementem" - poinformował Dmitrij Łyskow, sekretarz prasowy gubernatora Kalingradu Antona Alichanowa. Kaliningrad położony jest pomiędzy unijnymi krajami Polski i Litwy około 500 kilometrów od Berlina, ale ponad 1000 kilometrów od Moskwy. W czerwcu Litwa wstrzymała tranzyt towarów z listy sankcji UE między rdzeniem Rosji a Kaliningradem z powodu wojny na Ukrainie - co wywołało poważne napięcia.

Moskwa zagroziła "praktycznymi środkami zaradczymi", jeśli Litwa ponownie nie zezwoli na tranzyt. Nawet rosyjsko-litewski traktat o wytyczeniu granicy został publicznie zakwestionowany. W odpowiedzi UE wyjaśniła swoje zasady dotyczące sankcji. Rosja może teraz bez większych ograniczeń transportować koleją przez unijną Litwę towary cywilne znajdujące się na liście sankcji. Jednak zgodnie z opublikowanym w połowie lipca dokumentem, przewozy drogowe rosyjskich przewoźników przez terytorium UE są nadal zabronione. Ponadto koleją nie można przewozić towarów, które mogą być wykorzystane również do celów wojskowych.

Rzecznik Kremla Dmitrij Peskow powitał decyzję jako zwycięstwo "zdrowego rozsądku". Moskwa będzie jednak czuwać nad tym, jak porozumienie jest realizowane.