Pracownicy kolei w Wielkiej Brytanii strajkiem sparaliżowali ruch kolejowy

Pracownicy kolei w Wielkiej Brytanii strajkiem sparaliżowali ruch kolejowy

28 lipca 2022 | Źródło: https://bahnblogstelle.net / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Tysiące pracowników rozpoczęło wielki strajk na brytyjskich kolejach, domagając się wyższych płac i większej pewności zatrudnienia. Spowodowało to w środę (27.07.2022r.) znaczne zakłócenia w całym kraju. Tylko jeden pociąg na pięć koleje były w stanie uruchomić, a w niektórych obszarach wszystkie usługi zostały odwołane.

 

Fot. Network Rail

 

Związek Zawodowy Rail, Maritime and Transport (RMT) oskarżył państwowego operatora sieci Network Rail i prywatne firmy kolejowe o to, że nie są zainteresowane osiągnięciem porozumienia, ale nasilają groźby redukcji zatrudnienia. Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Kolei, Gospodarki Morskiej i Transportu (RMT) wezwał do strajku 40 tys. członków.

Członkowie RMT zatrudnienie w 14 spółkach kolejowych i w Network Rail strajkowali przez 24 godziny, dezorganizując ruch na sieci kolejowej w całej Anglii, Szkocji i Walii, podczas gdy część londyńskiej sieci transportowej również zostanie zakłócona.

Minister Transportu Grant Shapps odmówił roli mediatora i stanął po stronie pracodawców. Na antenie Sky News potępił strajki jako "wojownicze". Wraz z Ministrem Biznesu Kwasi Kwartengiem, Shapps chce wprowadzić przepisy, które pozwolą firmom dotkniętym strajkiem na korzystanie z niżej opłacanych pracowników tymczasowych w krótkim czasie, aby utrzymać strategiczną infrastrukturę w ruchu.

Strajk prawdopodobnie dotknie również gości Igrzysk Wspólnoty Narodów, które miały się rozpocząć w Birmingham w czwartek, tak jak to stało się w przypadku widzów wczorajszego meczu pomiędzy Niemcami a Francją w półfinale Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet.

W sobotę strajkować będą maszyniści pociągów siedmiu przewoźników. RMT zapowiedziała już kolejne strajki kolejowe na 18 i 20 sierpnia, a także zatrzymania w londyńskim metrze 19 sierpnia.

Co jest przedmiotem sporu? 

Ostatnie strajki są częścią trwającego sporu o płace, miejsca pracy i warunki. Są one następstwem strajków z końca czerwca, kiedy to działania członków RMT doprowadziły do zatrzymania dużej części sieci. Liderzy związku ogłosili najnowszy strajk po odrzuceniu nowej oferty od Network Rail, którą uznali za "skromną".

Network Rail - państwowa firma, która zarządza infrastrukturą kolejową i większością dużych stacji kolejowych w Wielkiej Brytanii, zaoferowała pracownikom 4% podwyżkę płac przez cały 2022 rok, a następnie możliwe dalsze 4% w nowym roku, pod warunkiem, że pracownicy zaakceptują zmiany w swoich warunkach pracy.