W czwartek startuje Pol’and’Rock, w środę ruszają festiwalowe pociągi

W czwartek startuje Pol’and’Rock, w środę ruszają festiwalowe pociągi

01 sierpnia 2022 | Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
PODZIEL SIĘ

Fani muzyki, którzy jadą na festiwal Pol’and’Rock 2022, mogą skorzystać z dogodnych połączeń kolejowych. Dzięki inicjatywie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w rozkładzie jazdy na 3--7 sierpnia znalazły się dodatkowe pociągi regionalne. - Zachęcamy do korzystania z ekologicznego i bezpiecznego transportu. Każdego dnia uruchomionych zostanie 16 dodatkowych składów - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Fot. Biuro Prasowe UMWZ

 

Rozkład jazdy z dodatkowymi festiwalowymi pociągami został przygotowany na wniosek marszałka Olgierda Geblewicza. Samorząd województwa wspiera organizację Pol’and’Rock - dzięki temu wielkie muzyczne wydarzenie drugi rok z rzędu odbywa się w naszym regionie.

- Już odliczamy godziny do rozpoczęcia festiwalu. Cieszymy się, że Pol’and’Rock zagościł na Pomorzu Zachodnim. W tym roku nie ma ograniczenia liczby uczestników, spodziewamy się dużej frekwencji, dlatego uruchamiamy więcej pociągów, którymi będzie się można dostać do Czaplinka. Każdego dnia na tory wyjedzie 16 dodatkowych składów - podkreśla marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Od 3 do 6 sierpnia każdego dnia 16 par dodatkowych pociągów dowiezie pasażerów na festiwal, głównie z kierunku Szczecinka. Składy zostaną skomunikowane z pociągami IC i Regio z kraju. Ponadto dodatkowe pociągi odjadą ze Stargardu i Runowa Pomorskiego, po skomunikowaniach z kierunku Trójmiasta, Koszalina, Warszawy i Szczecina. Ponadto jeździć ma też 6 par pociągów stałego kursowania. Łącznie zatem każdego dnia na trasie znajdą się 22 pary pociągów.

W ostatnią noc festiwalową i dzień po zakończeniu koncertów, czyli 7 sierpnia, na trasę wyruszy 18 par dodatkowych pociągów odwozowych – najwięcej do Szczecinka, a także do Runowa Pomorskiego, Stargardu i Szczecina. Plus 4 pary pociągów stałego kursowania. W sumie będą to 22 pary pociągów.

Zdecydowana większość pociągów będzie zestawiona z co najmniej dwóch zespołów SA136 o pojemności 450 miejsc, w tym 316 miejsc siedzących. Część kursów obsłużą także zachodniopomorskie hybrydy, choć ich głównym zadaniem w czasie festiwalu będzie przede wszystkim zabezpieczenie obsługi pociągów na pozostałych liniach niezelektryfikowanych województwa zachodniopomorskiego.

Z przeprowadzonej analizy uruchamianych pociągów wynika, że każdego dnia składy zapewnią miejsca dla przewozu co najmniej 9,9 tys. osób, przy założeniu że wszystkie pociągi zestawione są tylko z dwóch pojazdów SA136. Łącznie przez pięć dni trwania festiwalu będzie to prawie 50 tys. osób.

W ostatnią noc festiwalową i dzień po zakończeniu koncertów, czyli 7 sierpnia, na trasę wyruszy 18 par dodatkowych pociągów odwozowych – głównie do Szczecinka, ale również do Runowa Pomorskiego, Stargardu i Szczecina, a także 4 pary pociągów stałego kursowania. W sumie ponownie będą to 22 pary pociągów.

28 Pol’and’Rock Festival odbędzie się w dniach 4-5-6 sierpnia 2022 r. na terenie lotniska Czaplinek - Broczyno. Wydarzenie jest niebiletowane. Do dyspozycji uczestników jest darmowe pole namiotowe.

W festiwalowym miasteczku przygotowana została Strefa Pomorza Zachodniego z miejscami do wypoczynku i kreatywnej zabawy. Przez trzy dni będą się tam odbywały m.in. ekologiczne warsztaty, poranne zajęcia jogi, lekcje salsy, zajęcia dla najmłodszych, pokazy, konkursy.

Poniżej rozkład jazdy pociagów w dniach 3 - 6 sierpnia i 7 sierpnia br, które ułatwia przyjazd na Pol'and'Rock Festiwal. Kolorem zielonym zaznaczone sa pociagi dodatkowe.