Region Moraw Południowych pod koniec sierpnia zaprezentuje nowe jednostki Moravia

Region Moraw Południowych pod koniec sierpnia zaprezentuje nowe jednostki Moravia

04 sierpnia 2022 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Region Południowych Moraw z niepokojem oczekuje na wyniki testów swoich nowych jednostek Moravia na torze testowym w Velimie. Škoda Transportation dostarczy 37 nowych Panter najnowszej generacji za ponad 6,5 mld koron. Data ich publicznej premiery jest już ustalona.

Region Moraw Południowych pod koniec sierpnia zaprezentuje nowe jednostki Moravia
Moravia na testach w Velimie. Fot. Jihomoravský kraj

 

Prezentacja nastąpi 28 sierpnia w Brnie. Najprawdopodobniej na imprezie organizowanej przez Południowe Morawy zaprezentowane zostaną zarówno jednostki czterowagonowe, jak i dwuwagonowe.  Program jest obecnie dopracowywany, ale wstępnie wydarzenie powinno odbywać się od godziny 10:00, a jednostki mają być wystawione przez cały dzień.

Łącznie 31 czterowagonowych i 6 dwuwagonowych jednostek elektrycznych od Škoda Transportation będzie obsługiwać linie S2 Křenovice-Brno, S3 Níhov-Hustopeče i S51 Šakvice-Břeclav na Morawach Południowych, z których całkowicie znikną starsze pociągi. Niektóre z nowych pociągów pojadą aż do Hodonina. Na wszystkich połączeniach regionalnych zamówionych przez Region Południowomorawski w ciągu najbliższego roku trakcję elektryczną zapewnią tylko nowoczesne elektryczne pociągi niskopodłogowe.

 

Fot. Jihomoravský kraj

 

Nowe pociągi dla regionu południowomorawskiego będą obsługiwane na razie przez České dráhy, a od 2025 r. przez przewoźnika, który wyłoni się w drodze przetargu. Był to m.in. warunek uzyskania przez region 85-procentowej dotacji na zakup pociągów.