Region Moraw Południowych pod koniec sierpnia zaprezentuje nowe jednostki Moravia

Region Moraw Południowych pod koniec sierpnia zaprezentuje nowe jednostki Moravia

04 sierpnia 2022 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Region Południowych Moraw z niepokojem oczekuje na wyniki testów swoich nowych jednostek Moravia na torze testowym w Velimie. Škoda Transportation dostarczy 37 nowych Panter najnowszej generacji za ponad 6,5 mld koron. Data ich publicznej premiery jest już ustalona.

Moravia na testach w Velimie. Fot. Jihomoravský kraj

 

Prezentacja nastąpi 28 sierpnia w Brnie. Najprawdopodobniej na imprezie organizowanej przez Południowe Morawy zaprezentowane zostaną zarówno jednostki czterowagonowe, jak i dwuwagonowe.  Program jest obecnie dopracowywany, ale wstępnie wydarzenie powinno odbywać się od godziny 10:00, a jednostki mają być wystawione przez cały dzień.

Łącznie 31 czterowagonowych i 6 dwuwagonowych jednostek elektrycznych od Škoda Transportation będzie obsługiwać linie S2 Křenovice-Brno, S3 Níhov-Hustopeče i S51 Šakvice-Břeclav na Morawach Południowych, z których całkowicie znikną starsze pociągi. Niektóre z nowych pociągów pojadą aż do Hodonina. Na wszystkich połączeniach regionalnych zamówionych przez Region Południowomorawski w ciągu najbliższego roku trakcję elektryczną zapewnią tylko nowoczesne elektryczne pociągi niskopodłogowe.

 

Fot. Jihomoravský kraj

 

Nowe pociągi dla regionu południowomorawskiego będą obsługiwane na razie przez České dráhy, a od 2025 r. przez przewoźnika, który wyłoni się w drodze przetargu. Był to m.in. warunek uzyskania przez region 85-procentowej dotacji na zakup pociągów.