Kradzież kabli paraliżuje linię szybkiej kolei Madryt-Barcelona

Kradzież kabli paraliżuje linię szybkiej kolei Madryt-Barcelona

09 sierpnia 2022 | Źródło: ADIF / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Kradzież kabla sparaliżowała w poniedziałek (08.08.2022r.) na ponad pięć godzin usługi szybkiej kolei między hiszpańskimi metropoliami Madrytem i Barceloną.

 

Fot. RENFE

 

Kradzież około 600 metrów kabla światłowodowego i sygnalizacyjnego pomiędzy LArboç i La Pobla de Montornès, w Tarragonie, doprowadziła do zawieszenia ruchu na linii szybkiej kolei Madryt-Barcelona-Figueres, podał zarządca infrastruktury Adif. Do poniedziałkowego popołudnia odwołano 22 pociągi, co dotknęło ponad 7 tys. pasażerów. 

Kradzież tego materiału, akt określony przez Adif jako "wandalizm", spowodował poważne uszkodzenia systemów sygnalizacji, łączności i ochrony na linii dużych prędkości od wczesnych godzin rannych w poniedziałek.

Adif poinformował operatorów, Renfe Viajeros i Ouigo, o zawieszeniu ruchu kolejowego między stacjami Camp de Tarragona i Figueres-Vilafant. Z kolei przewoźnicy poinformowali Adif o zawieszeniu obsługi na całej linii szybkiego ruchu.

Tymczasem policja w regionie Katalonii poinformowała, że 19-letni mężczyzna został aresztowany w Tarragonie pod zarzutem kradzieży około 600 metrów kabla światłowodowego. Przestępstwo spowodowało zatrzymanie systemu sygnalizacji. Pociągi AVE, które poruszają się z prędkością do 310 km/h, znane są ze swojej punktualności i niezawodności.