DB wzmacnia swój zespół obsługi długodystansowej o 1.000 pracowników

DB wzmacnia swój zespół obsługi długodystansowej o 1.000 pracowników

10 sierpnia 2022 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

DB-Fernverkehr w krótkim czasie wzmacnia swój zespół serwisowy o około 1.000 pracowników. W najbliższych miesiącach zostanie zatrudnionych 750 nowych pracowników obsługi pociągów, rozpoczną pracę w gastronomii pokładowej pociągów ICE i IC. Ponadto w pociągach pojawi się 100 nowych osób obsługujących pasażerów. Dodatkowych 130 pracowników obsługi będzie pomagać pasażerom na dużych stacjach.

 

Fot. DB AG / Uve Miethe

 

750 dodatkowych pracowników obsługi w gastronomii pokładowej i obsługi pociągów przyczyni się do sprawniejszej obsługi i działania na pokładzie. Nowi asystenci pasażerów w pociągach pomogą pasażerom w ruchliwe weekendy znaleźć miejsca, zaopiekują się rodzinami z dziećmi i zapewnią bardziej równomierne wykorzystanie miejsc. Dodatkowi pracownicy zapewnią orientację i pomoc podczas przesiadek na dużych stacjach. Są oni rekrutowani poprzez rynek pracy DB oraz zewnętrznie. Pierwsze szkolenia i kursy doszkalające trwają już od kwietnia.

"Nie jesteśmy zadowoleni z naszej punktualności, więc teraz zaczynamy tam, gdzie możemy szybko zrobić krok w kierunku naszych pasażerów: więcej personelu na pokładzie naszych pociągów i na stacjach. Chcemy być bardziej obecni dla naszych klientów. Nasi pasażerowie długodystansowi znajdą od teraz więcej osób kontaktowych i bardziej indywidualną obsługę. Aby to osiągnąć, zwiększamy liczbę pracowników serwisu o 1 000 osób." - mówi Michael Peterson, członek zarządu DB ds. dalekobieżnego transportu pasażerskiego.

 

Fot. DB AG / Oliver Lang

 

Nigdy wcześniej tak wiele osób nie przejechało tak wielu kilometrów pociągami ICE i Intercity jak w ciągu ostatnich trzech miesięcy od maja do lipca 2022 r. Praca przewozowa wzrosła po raz kolejny o około trzy procent w porównaniu z rekordowym rokiem 2019. Ludzie pokonują koleją dalsze odległości niż przed pandemią. Do tego pozytywnego rozwoju przyczynia się przede wszystkim ruch rekreacyjny i urlopowy. W pierwszej połowie tego roku prawie dwukrotnie wzrosły też podróże międzynarodowe.

DB inwestuje około dziesięciu miliardów euro w nowe pociągi i więcej miejsc w transporcie dalekobieżnym do 2029 roku. Do końca roku flota ICE wzrośnie do ponad 360 pociągów. Co trzy tygodnie przybywa nowy ICE4, a w eksploatacji jest coraz więcej XXL-ICE z prawie 1000 miejsc. W grudniu do służby pasażerskiej wchodzą też pierwsze pociągi ICE 3neo. Do końca roku liczba miejsc wzrośnie o kolejne 13 tysięcy.

 

Fot. DB AG / Wolfgang Klee