Lis, wilk czy znowu rekin. Koleje Czeskie wybierają nazwę dla nowych pojazdów z Polski

Lis, wilk czy znowu rekin. Koleje Czeskie wybierają nazwę dla nowych pojazdów z Polski

11 sierpnia 2022 | Źródło: Zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W przyszłym roku na czeskich torach może pojawić się "nowe zwierzę". Po słoniach, panterach, pająkach, rekinach i myszach, nowa jednostka napędowa polskiego producenta Pesa Bydgoszcz również będzie nosiła nazwę z królestwa zwierząt.

 

Jednostka silnikowa 844 RegioShark. Fot. obeckrizanky.cz / Zdopravy.cz

 

ČD poprzez ankietę na Facebooku pozwala publiczności wybrać spośród trzech opcji: RegioShark II, RegioWolf i RegioFox. RegioFox jak na razie prowadzi z dużą przewagą.

"To nowa generacja pojazdów, która znacznie różni się wyglądem od pierwszych pociągów z Pesy dla ČD" - wyjaśnił rzecznik ČD Petr Št'ahlavský, tłumacząc, dlaczego ČD nie poszło automatycznie w stronę RegioShark. Oznaczenie to wynika z przypominającego rekina wyglądu serii 31 jednostek motorowych serii 844 (PESA Link II), które Pesa dostarczyła do ČD w 2012 i 2013 roku.

Na początku ubiegłego roku ČD zawarł z Pesą umowę ramową na dostawę do 160 jednostek silnikowych w ciągu ośmiu lat. Początkowo zamówili wiążąco 33 pociągi, ale w grudniu ubiegłego roku rozszerzyli zamówienie o kolejne 33. Pierwszych dostaw należy spodziewać się w czasie obowiązywania kolejnego rozkładu jazdy.

Nowo dostarczone pociągi będą stopniowo pojawiać się w regionach Czech Południowych i Środkowych. W dalszej kolejności znajdzie się region pardubicki i Vysočina. W dalszej kolejności będą to regiony Kralovehradecky, Plzeň i Zlín.

Poniżej galeria dotychczasowych "zwierząt" Kolei Czeskich.

 

Południowoczeski RegioPanter. Fot. Zdopravy.cz / Jan Šindelář

 

Jednostka 471 CityElefant. Fot. Zdopravy.cz / České dráhy

 

Wagon spalinowy serii 840 RegioSpider. Fot. Zdopravy / České dráhy 

 

Wagon motorowy serii 810 (RegioMouse). Fot. Zdopravy / České dráhy