Zderzenie z autem wykoleiło "Zosię" na przejeździe drogowo - kolejowym w okolicach Rosnowa

12 sierpnia 2022 | Źródło: Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
PODZIEL SIĘ

W dniu 11.08.2022 o godzinie 15.30 doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem rozkładowym 620 prowadzonym parowozem Px48-3901 relacji Rosnowo-Koszalin na przejeździe drogowo - kolejowym kat. D w km 18.325 koło Rosnowa. W wyniku zdarzenia wykolejeniu uległ tender parowozu oraz uszkodzone stopnie i powłoka malarska w parowozie, tendrze i dwóch wagonach.

Fot. Fotografia Ratownicza Adam Wójcik

Z relacji pasażerów i zeznań obsługi pociągu wynika, że samochód nie reagował na podawane sygnały dźwiękowe i nie rozpoczął nawet hamowania w związku z czym z dużą prędkością uderzył w tender parowozu. Wykolejony tender zniszczył około 50 szt. podkładów kolejowych. W wyniku zdarzenia w dniu 12.08.2022 pociągi są prowadzone trakcją spalinową, a parowóz musi przejść konieczny przegląd.

W pociągu podróżowało około 200 osób, w tym wiele dzieci. Na szczęście żaden z pasażerów ani nikt z obsługi pociągu nie odniósł obrażeń. Po zdarzeniu pasażerowie pociągu zostali odwiezieni autobusami (za pomoc w organizacji komunikacji zastępczej dziękujemy bardzo Wójtowi Gminy Manowo Romanowi Kłosowskiemu oraz firmie Rumcajs). Pierwsze 2 autobusy zabrały pasażerów już po 30 minutach od zdarzenia. Pierwszej pomocy kierowcy samochodu udzielili profesjonalnie przygotowani do tego zadania pasażerowi pociągu, w tym czasie załoga pociągu wezwała służby ratunkowe, które w odpowiedzialny sposób już po kilku minutach zabezpieczyły miejsce zdarzenia i przejęły kierowcę samochodu z urazem ręki.

Na miejscu czynności podjął prokurator oraz Komisja Kolejowa. Zawiadomiony został również Urząd Transportu Kolejowego oraz Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych. Zarządca Infrastruktury i Przewoźnik - Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej będzie dochodził zwrotu kosztu usunięcia skutków zdarzenia od sprawcy wypadku. Tender zabytkowego parowozu został wstawiony na tor około godziny 19, pociąg zjechał do stacji Koszalin około godziny 20.

Niech zdarzenie to stanie sie przestrogą dla kierowców, którzy w ostatnich latach nagminnie lekceważą bezpieczeństwo przy przejazdach kolejowych. Prowadzony pociąg w dniu 11.08.2022 miał masę brutto blisko 141 ton zaś samochód masę ok. 2 ton. Przy zderzeniu takich pojazdów kierowca auta osobowego narażony jest na śmiertelne niebezpieczeństwo.  Przepisowa droga hamowania pociągu to 400m, a samochodu z prędkości 90km/h około 40m.

Niestety sytuacje, kiedy kierowcy samochodów próbują przejechać w ostatniej chwili przed pociągiem, są nagminne. Maszyniści za każdym razem, kiedy pociąg zbliża się do przejazdu, dają sygnał "baczność", do czasu zatrzymania samochodów. Niestety, jak widać, nie na wszystkich działa ten sygnał ostrzegawczy. Przejazdy Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej są oznakowane prawidłowo i przypomnijmy dla kierowców zasady ich przekraczania:

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Art.  28.  [Obowiązki kierującego pojazdem przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżaniu przez przejazd]

1.  Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2.  Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.