PLK zapewnią lepszy dostęp do kolei z nowych peronów w Słupcy

PLK zapewnią lepszy dostęp do kolei z nowych peronów w Słupcy

12 sierpnia 2022 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Podróżni w Słupcy zyskają wyższy komfort i lepszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na przebudowę peronów oraz przejścia podziemnego na przystanku. Inwestycja za ok. 13,6 mln zł realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest w I kw. 2024 r.

Fot. Krzysztof Raczynski

Przebudowane perony w Słupcy (linia kolejowa nr 3, Warszawa – Poznań) zapewnią dogodniejsze warunki podróży – pasażerowie, także osoby mające trudności z poruszaniem się, łatwiej skorzystają z pociągów w stronę m.in. Poznania, Wrześni i Konina.

Perony po modernizacji będą wyższe i dłuższe. Na 400 m platformach przewidziano m.in. wiaty i ławki. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED, o dobrą informację dla podróżnych zadba czytelne oznakowanie wraz z nowym systemem nagłośnieniowym. Dla osób niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni będą ścieżki naprowadzające. Dogodny dostęp do pociągów umożliwi przebudowane przejście podziemne. Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się w tunelu zamontowane zostaną windy prowadzące na oba perony. Do ekologicznych podróży, koleją i rowerem, zachęcą stojaki w obrębie stacji.

– Zmodernizowane perony w Słupcy zachęcą do przejazdów pociągiem. Podróżni, także osoby mające trudności z poruszaniem się, zyskają wyższy komfort i lepszy dostęp do kolei dzięki windom w przejściu podziemnym. Dogodniejsze warunki na stacjach i przystankach to jeden z celów realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”, który w Wielkopolsce obejmuje 19 stacji i przystanków – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na realizację projektu „Modernizacja przystanku osobowego w Słupcy oraz budowa nowych przystanków w Patrzykowie i Białężycach” w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” - Część nr 1: Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych dla zadania inwestycyjnego pn.: „Modernizacja przystanku Słupca na linii kolejowej nr 3” w formule „projektuj i buduj”. Inwestycję za ok. 13,6 mln zł zrealizuje Infrakol Sp. z o.o. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest w I kw. 2024 r. Roboty zostaną ujęte w rozkładzie jazdy i uwzględnią ruch kolejowy.

Lepszy dostęp do kolei dzięki „Programowi Przystankowemu”

Prace w Słupcy są realizowane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w ramach programu wartego ok. 1 mld zł zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych.

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 185 lokalizacji, a na rezerwowej – 129. W Wielkopolsce „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” obejmuje 19 stacji i przystanków na liście podstawowej (m.in. Piła Fabryczna, Koźmin Wielkopolski, Pleszew). Już podpisano umowy z wykonawcami na modernizację przystanków w Książnie, Miłosławiu i Orzechowie oraz budowę nowych miejsc zatrzymań w Patrzykowie i Białężycach.