Rosjanie w dwa miesiące osiągnęli kontyngent kaliningradzki.

Rosjanie w dwa miesiące osiągnęli kontyngent kaliningradzki.

13 sierpnia 2022 | Źródło: https://iho.hu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Rosja twierdzi, że ustalony w czerwcu przez UE kontyngent na transport lądowy jest zbyt niski i dla wielu produktów został już przekroczony. UE również znacząco odczuje skutki zakazu emisji dwutlenku węgla.

Fot. Koleje Ukraińskie

 

Napięcie między Rosją a Litwą wzrosło od czasu, gdy po inwazji na Ukrainę Unia Europejska nałożyła sankcje na lądowy transport towarów, w tym stali i betonu, z kontynentalnej części Rosji i Białorusi do rosyjskiej eksklawy Kaliningradu.

Aby omówić obecną sytuację w Kaliningradzie, rosyjscy politycy i wpływowe osobistości spotkały się na Forum Dyskusyjnym Valdai. Wśród prelegentów znaleźli się Anton Alikhanov, gubernator obwodu kaliningradzkiego oraz Aleksiej Isakov, ambasador Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
Alikhanov powiedział, że łącznie do i z Kaliningradu można przewieźć około 500 tys. ton towarów rocznie. Unia Europejska ustaliła kwoty na podstawie średniej ilości towarów z ostatnich trzech lat. Niektóre z nich zostały już jednak osiągnięte, więc region nie może już na przykład importować cementu z Białorusi, ani szeregu produktów żelaznych, stalowych i naftowych, nawozów, środków przeciw zamarzaniu i drewna koleją.

Według Isakowa prym wiedzie Litwa, która proponuje nowe ograniczenia w tranzycie towarów do i z Kaliningradu. Ambasador wypowiedział się przeciwko restrykcjom nałożonym przez UE. W marcu ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że system kwotowy jest rażącą ingerencją w wewnętrzne sprawy Rosji.

Z drugiej strony litewskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe LTG twierdzi, że większość wniosków o przewozy towarowe między Rosją a Litwą została przyjęta. Rzecznik firmy powiedział, że tylko pięć procent wniosków o fracht między Rosją a Kaliningradem zostało odrzuconych.

Warto zauważyć, że piąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, który zakazuje importu rosyjskiego węgla, wszedł w życie o północy 10 sierpnia, ale nie dotyczy Kaliningradu. Szacuje się, że sankcje kosztują Rosjan ponad 8 mld euro rocznie, biorąc pod uwagę, że UE jest największym partnerem Kremla w handlu węglem. Jednak oczekuje się, że zakaz dotyczący rosyjskiego węgla dotknie również UE: według danych, prawie połowa węgla zużywanego w 27 państwach członkowskich pochodzi z Rosji, a około siedemdziesiąt procent węgla energetycznego jest pochodzenia rosyjskiego. Zakaz pojawia się w newralgicznym momencie: niektóre kraje UE, w tym Niemcy, mają problemy z zaspokojeniem popytu na węgiel z powodu niedoborów gazu.