Kolejny rekordowy długi weekend z PKP Intercity

Kolejny rekordowy długi weekend z PKP Intercity

17 sierpnia 2022 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

W sierpniowy długi weekend przejazdy z PKP Intercity cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. Od piątku do poniedziałku pociągami przewoźnika podróżowało blisko milion osób. W czasie weekendu po raz pierwszy w historii została przekroczona liczba 250 tys. osób przewiezionych jednego dnia.

 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Już w poprzednich latach, długi weekend przypadający w połowie sierpnia wiązał się z wysoką frekwencją w pociągach. W tym roku nie było inaczej:

  • Od piątku 12 do poniedziałku 15 sierpnia pociągi PKP Intercity przewiozły 960 tys. pasażerów. W tych dniach pociągami przewoźnika podróżowało średnio 240 tys. osób dziennie.
  • Rekordowym dniem był piątek 12 sierpnia – tego dnia aż 251 tys. osób wybrało się w podróż z PKP Intercity. Poprzedni rekord dzienny został ustanowiony 19 czerwca br., kiedy na pokłady pociągów PKP Intercity wsiadło 247 tys. podróżnych.

Aby zapewnić jak najwięcej dodatkowych miejsc, 216 pociągów zostało wzmocnionych 377 wagonami. Monitorowanie na bieżąco frekwencji pozwoliło na dołączanie dodatkowych wagonów tam, gdzie było to możliwe.

W czasie długiego weekendu na tory wyjechały dodatkowe pociągi, a dwie pary pojechały w wydłużonej relacji, zapewniając więcej możliwości dojazdu mieszkańcom m.in. Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Olsztyna. Najwięcej dodatkowych pociągów i składów o wydłużonych relacjach zostało uruchomionych w poniedziałek 15 sierpnia.

Kolejny długi weekend i kolejne rekordy przewozowe – cieszymy się, że Polacy chętnie wyruszają na wakacyjne wojaże, korzystając z każdej dostępnej okazji. Jeszcze bardziej cieszy nas, że podróżują ekologicznie - zamiast aut wybierając pociągi, a podróż powierzają PKP Intercity - mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Rekord dziennej liczby pasażerów pobity po raz kolejny podczas długiego wakacyjnego weekendu to kontynuacja trendu wzrostowej frekwencji w składach narodowego przewoźnika. Lipiec br. okazał się, po czerwcu i maju, kolejnym miesiącem rekordowego zainteresowania usługami PKP Intercity - blisko 6,5 mln pasażerów to o 34% więcej niż w lipcu 2019 roku (4,8 mln pasażerów). Od stycznia do lipca br. pociągi PKP Intercity wybrało już ponad 32 mln osób. To ponad 15 mln więcej (90%) niż w tym samym czasie w ubiegłym roku - wówczas po 7 miesiącach było 16,8 mln pasażerów. To także 16% lepszy wynik niż w analogicznym okresie rekordowego do tej pory 2019 roku.

Atrakcyjne ceny biletów, m.in. dzięki nowej ofercie Taniej z Bliskimi, i systematyczna wymiana taboru na nowy lub zmodernizowany, istotnie przyczyniają się do rosnącej frekwencji.

Codzienne decyzje Polaków mają również wpływ na środowisko, bowiem kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego. Dzięki nim Polacy codziennie przyczyniają się do redukcji emisji CO2 do atmosfery.