Pierwszy ELF o godzinie 5.09 kursem do Jelcza Laskowic rozpoczął służbę w Kolejach Dolnośląskich

Pierwszy ELF o godzinie 5.09 kursem do Jelcza Laskowic rozpoczął służbę w Kolejach Dolnośląskich

18 sierpnia 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zgodnie z zapowiedzią najnowszy nabytek Kolei Dolnośląskich wyprodukowany przez bydgoską PESĘ - ELF 2 dzisiaj (18.08.2022r.) o godzinie 5.09. kursem z Wrocławia Głównego do Jelcza Laskowice został włączony do obsługi pasażerów, co uwiecznił na zdjęciach Kamil Cywicki.

Pierwszy dolnośląski ELF 2 wyrusza ze stacji Wrocław Główny do Jelcza Laskowic. Fot. Kamil Cywicki

 

Zakupy Kolei Dolnośląskich to jeden z największych projektów taborowych w historii spółki. Podstawowe zamówienie na pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Elf 2, objęte dofinansowaniem z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, zakładało opcję dokupienia kolejnych 20 sztuk. W marcu ubiegłego roku udało się sfinalizować umowę kredytową z PKO Bankiem Polskim, dzięki której możliwe było zamówienie  8 kolejnych sztuk z opcji za kwotę 232,5 mln zł. W końcu marca bierzącego roku Koleje Dolnośląskie dopełniły kontrakt, realizując prawo zamówienia z opcji kolejnych 12 pojazdów, za łączną kwotę 348,5 mln zł.

Dzięki rozszerzeniu zamówienia, do 2024 roku PESA Bydgoszcz łącznie dostarczy dolnośląskiemu przewoźnikowi 25 nowych, pięcioczłonowych pociągów Elf 2, zwiększając tym samym tabor Kolei Dolnośląskich do 88 pojazdów. Jego zdecydowaną większość, bo aż 65%, będą stanowiły pojazdy elektryczne.

 

Fot. Kamil Cywicki
Fot. Kamil Cywicki
Fot. Kamil Cywicki

 

Koleje Dolnośląskie, realizując prawo opcji w całości, stają się właścicielem największej floty (25 sztuk) pojazdów typu Elf 2 w kraju. Na drugim i trzecim miejscu pod względem ilości zamówionych egzemplarzy plasują się Koleje Śląskie (21 sztuk) i Koleje Wielkopolskie (15).

Elfy 2 mają 250 miejsc siedzących, a każdy może zabrać na swój pokład łącznie 540 pasażerów. Pojazdy są pięcioczłonowe i mają po osiem par drzwi na każdą stronę. W środku zadbano o dodatkowe udogodnienia dla podróżnych: klimatyzację, dostęp do sieci WiFi czy defibrylator AED. Podróżni będą mogli skorzystać z miejsca na przewóz roweru czy dodatkowego bagażu, wyznaczono też specjalne miejsca dla wózków osób z niepełnosprawnościami.