Končar dostarczy Kolejom Chorwackim 7 regionalnych pociągów spalinowo - elektrycznych.

Končar dostarczy Kolejom Chorwackim 7 regionalnych pociągów spalinowo - elektrycznych.

18 sierpnia 2022 | Źródło: HŽ Putnički prijevoz
PODZIEL SIĘ

Chorwacki narodowy przewoźnik pasażerski HŽ Putnički prijevoz (HŽPP) i lokalna spółka Končar - Električna vozila (Zagrzeb) podpisały umowę na dostawę siedmiu pociągów spalinowo - elektrycznych. Kredyt w wysokości 31 mln euro został udzielony przez europejską firmę finansującą tabor kolejowy EUROFIMA. Pierwszy pociąg ma być dostarczony do HŽPP 24 miesiące po podpisaniu umowy.

 

Fot. HŽ Putnički prijevoz

 

Nowe pociągi spalinowo-elektryczne będą składać się z trzyczęściowych zestawów niskopodłogowych o maksymalnej prędkości 120 km/h, wyposażonych w rampy umożliwiające wjazd i wyjazd osób na wózkach inwalidzkich oraz miejsce na rowery. Pociągi będą miały 167 miejsc siedzących i 175 stojących i będą wyposażone w nowoczesny system ogrzewania i chłodzenia oraz monitoring wizyjny. Przystanki na dworcach i przystankach autobusowych będą ogłaszane na wyświetlaczach i przez głośniki, a pasażerom zapewniony zostanie bezpłatny dostęp do Internetu (WiFi). Zakup nowych pociągów spalinowo-elektrycznych poprawi jakość obsługi, niezawodność i dyspozycyjność pojazdów.

 

Podpisanie umowy na dostawę dodatkowych 7 pociagów. Fot. HŽ Putnički prijevoz

 

Chorwacka sieć kolejowa korzysta już z sześciu nowych pociągów spalinowych produkowanych przez Končar - Električna vozila, zamówienie dodatkowych jednostek poprawi jakość obsługi pasażerów na liniach niezelektryfikowanych (ich udział w sieci kolejowej wynosi 63%) pomoże obniżyć koszty eksploatacji i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

HŽ Putnički prijevost ma obecnie w eksploatacji 40 nowych pociągów. W ramach projektu Renowacja taboru pasażerskiego HŽ nowymi pociągami elektrycznymi z PO Konkurencyjność i Spójność 2014-2020 zakup 21 pociągów elektrycznych jest dofinansowany w wysokości 85%. W ramach Narodowego Programu Odbudowy i Odzyskiwania 2021 - 2026, HŽPP nabędzie dwa prototypowe pociągi akumulatorowe, które będą jeździć po niezelektryfikowanych torach oraz sześć stabilnych połączeń energetycznych do ładowania akumulatorów napędowych. W tym i kolejnych dwóch latach nowe pociągi będą produkowane nieprzerwanie, a do połowy 2025 roku po torach będzie jeździć 70 z nich.