Z rowerem za złotówkę w PKP Intercity

Z rowerem za złotówkę w PKP Intercity

19 sierpnia 2022 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity jak co roku dołącza do działań w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach promocji ekologicznych środków transportu przygotowano ofertę specjalnie dla podróżujących z rowerami. Od 16 do 22 września br. za przewóz roweru w pociągu PKP Intercity podróżni zapłacą symboliczną złotówkę.

 

Fot. PKP Intercity

 

Promocja „Rower za złotówkę z PKP Intercity” obowiązuje od 16 do 22 września bieżącego roku, a przejazdy z rowerami w specjalnej cenie obowiązują w pociągach wszystkich kategorii, czyli TLK, IC, EIC oraz EIP, które są wyznaczone do przewozu rowerów zgodnie z rozkładem jazdy. Za przewóz roweru podróżni zapłacą tyle samo, niezależnie od długości trasy. Bilety dostępne są w kasach biletowych, kanałach sprzedaży online oraz u konduktora w pociągu (za wyjątkiem połączeń EIP) - pod warunkiem zgłoszenia się przed wejściem do pociągu. Warto również pamiętać o ograniczonej liczbie miejsc na przewóz jednośladów. Bilety są ważne jedynie na przewóz roweru w pociągu, na który zostaną wydane.

Pociągi PKP Intercity docierają w  tym roku do ponad 420 miast i miejscowości w Polsce. Wiele z nich to świetne punkty startowe rowerowych eskapad, a systematycznie rosnąca liczba składów dostosowanych do przewożenia jednośladów zachęca do aktywnego  poznawania Polski. Na cyklistów czeka wiele kilometrów rowerowych szlaków w każdym zakątku naszego kraju. Warto zainteresować się dwukołową metodą zwiedzania świata, czyli zdobywającym coraz większą popularność „bikepackingiem”.

Rowery i pociągi to transport przyszłości. Polacy coraz chętniej wsiadają na jednoślady i coraz chętniej podróżują pociągami. Turystyczne wyjazdy warto oprzeć o te dwa środki transportu, dzięki nim możemy wypoczywać zdrowo, aktywnie i ekologicznie  - mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Flotę PKP Intercity w ostatnich miesiącach wzmocniły kolejne pojazdy, w których podróżni mogą komfortowo podróżować z rowerem. Do taboru przewoźnika dołączyło między innymi 60 wagonów COMBO, 10 wagonów 175A z zamówienia na 81 nowych wagonów od FPS H. Cegielski i 6 z 14 składów ED74 modernizowanych przez PESA Mińsk Mazowiecki. Obecnie narodowy przewoźnik posiada ponad 200 wagonów i 61 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które są przystosowane do przewożenia jednośladów. To o 56 pojazdów więcej niż 3 lata temu. Niedługo rozpoczną się także odbiory nowych Flirtów od Stadler Polska.

Polacy kochają jeździć na rowerze

Coraz więcej Polaków jeździ na rowerze, a świadczą o tym między innymi statystyki PKP Intercity. Od stycznia do czerwca bieżącego roku Spółka sprzedała blisko 117 tys. biletów na przewozów rowerów. To o 61% więcej niż w całym 2016 roku i o 25% więcej w porównaniu do 2019. W 2022 roku padł również rekord przewoźnika pod względem sprzedaży biletów na rower. Podróżni w czerwcu br. kupili aż 47,3 tys. biletów tego typu.

O Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

Celem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest zachęcenie ludzi do wprowadzania zmian w codziennych wyborach środka transportu i promocja ekologicznych form mobilności, takich jak transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych rodzajów transportu. Warto pamiętać, że przyzwyczajenia transportowe wywierają istotny wpływ na środowisko. Ostatni dzień ETZT, czyli 22 września, to również Dzień bez Samochodu.  

Inwestycje PKP Intercity z myślą o środowisku

Przewoźnik w ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji" do 2030 roku przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz  prośrodowiskowe stacje postojowe. Plany obejmują między innymi inwestycje w elektryczne zespoły trakcyjne czy piętrowe składy wagonowe typu push-pull o obniżonej emisyjności, a ekologiczne zaplecza techniczne są wyposażane m.in. w oczyszczalnie ścieków o obiegu zamkniętym i panele fotowoltaiczne

Spółka ma ambicję stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu. Już teraz pasażerowie mogą zobaczyć na zakupionych biletach informację o śladzie węglowym, jaki pozostawi ich podróż pociągiem i  porównać go do samolotu czy też samochodu.