Nasuwanie nowego wiaduktu w Mikołowie. Zmiany w komunikacji

Nasuwanie nowego wiaduktu w Mikołowie. Zmiany w komunikacji

19 sierpnia 2022 | Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
PODZIEL SIĘ

Przebudowany wiadukt kolejowy w Mikołowie zapewni sprawne i bezpieczne przewozy na linii Katowice – Rybnik. Poprawią się warunki na drodze. Przebudowa obiektu wchodzi w kluczowy etap, zaplanowano zmiany w komunikacji. Wartość prac to 12 mln zł. Finansowanie zapewniają środki budżetowe. 

Fot. PKP PLK

Przebudowa wiaduktu kolejowego w Mikołowie przy ul. Konstantego Prusa wchodzi w kluczowy etap. Stary obiekt został rozebrany. Pociągi kursowały po tymczasowej konstrukcji, co pozwoliło na utrzymanie ruchu kolejowego przez stację Mikołów. W tym czasie wybudowano przyczółki i zamontowano nowe konstrukcje w formie łuku. Kolejnym etapem będzie nasuwanie obiektu i ułożenie trzech torów na wiadukcie. Zamontowana zostanie sieć trakcyjna. Prace obejmą wykonanie odwodnienia obiektu. Tymczasowa konstrukcja zostanie zdemontowana.

Będzie nowa konstrukcja obiektu w formie łuku, o szerokości 28 m. Na wiadukcie pozostaną trzy tory.

Szeroki zakres prac wymaga zmian w komunikacji. W dniach 22-31.08 podróżni skorzystają z zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Katowice - Orzesze i Orzesze Miasto. Pociągi pojadą zmienioną trasą przez Tychy, Wyry i Łaziska Średnie. Zmiany są dostępne na plakatach oraz w Portalu Pasażera i na stronach przewoźników. W ruchu drogowym zostaną wyznaczone objazdy.

Po nowym wiadukcie pociągi pojadą od 1 września 2022 r. Do wykonania pozostaną prace porządkowe.

Efektem prac będą sprawniejsze przejazdy pociągów. Obiekt zostanie dostosowany do jazdy cięższych składów. Poprawi się komunikacja drogowa w centrum miasta. Pod wiaduktem zostanie zbudowana droga z czterema pasami jezdni, chodnikiem i ścieżką rowerową. Likwidacja „wąskiego gardła” usprawni komunikację w mieście.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie pn. „Przebudowa wiaduktu kolejowego w km 8,862 linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota - Nędza w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”. Wartość prac to 12 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano w IV kwartale 2022 roku.