70 czeskich firm zaprezentuje nowe produkty na targach Innotrans w Berlinie

70 czeskich firm zaprezentuje nowe produkty na targach Innotrans w Berlinie

01 września 2022 | Źródło: https://dopravacek.eu / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czeska branża kolejowa przygotowuje się do największego wydarzenia tego roku. Po czterech latach w Berlinie odbędą się targi InnoTrans, w których weźmie udział 70 czeskich firm. Część z nich będzie zgrupowana na wspólnym stoisku Stowarzyszenia Czeskich Przedsiębiorstw Przemysłu Kolejowego (ACRI), które powstaje przy wsparciu Ministerstwa Przemysłu i Handlu i będzie zlokalizowane w hali 9.

Pociąg Skody dla Warszawskiego Metra. Fot. dopravacek.eu

Targi odbędą się w dniach 20-23 września w centrum wystawienniczym MESSE Berlin i są jednymi z największych tego typu targów na świecie. Ponad 150 000 gości ze 149 krajów odwiedziło targi podczas ich ostatniej edycji w 2018 roku. Czeski przemysł kolejowy zatrudnia ponad 20 000 osób bezpośrednio i około 30 000 pośrednio (poprzez podwykonawców) i generuje 1,5% PKB.

Część z nich zgromadzi się na wspólnym stoisku Stowarzyszenia Czeskich Przedsiębiorstw Przemysłu Kolejowego (ACRI), które powstaje przy wsparciu Ministerstwa Przemysłu i Handlu i będzie zlokalizowane w hali 9.

"Czeski przemysł kolejowy odnosi duże sukcesy na rynkach zagranicznych, gdzie eksport stanowi 56% obrotów. Jest to dowód na konkurencyjną ofertę innowacyjnych produktów i usług, które z powodzeniem bazują na ponad 200-letniej tradycji. Firmy chcą jeszcze bardziej wzmocnić swoją międzynarodową pozycję. Firmy są gotowe do ekspansji na nowe rynki, a berlińskie targi są doskonałą okazją do zaprezentowania innowacyjnych produktów i usług, nawiązania nowych kontaktów i możliwości eksportowych. Unikalne know-how, które posiadają czeskie firmy, może być wielkim atutem nie tylko dla nich samych, ale także dla przyszłych klientów" - mówi Marie Vopálenská, prezes ACRI.

Prezentacja nowości i udział w dyskusjach

Oprócz produktów na stoiskach, firmy będą uczestniczyć w dyskusjach czy wykładach. Na stoisku AŽD w środę i czwartek (21 i 22 września) od godz. 14.00 odbędzie się Forum AŽD, na którym omawiane będą najnowsze trendy w zakresie kolei autonomicznej, ERTMS i najnowszych technologii. W temat wprowadzi nas krótki wykład, po którym odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów. W środę 21.09. o godz. 14.00 Antonin Diviš, zastępca dyrektora ds. badań i rozwoju, AŽD Praha, weźmie udział w panelu dyskusyjnym "ERTMS: fundament przyszłej globalnej automatyzacji operacji" na stoisku UNIFE.

Grupa Škoda przygotowała na wtorek 20 września na godzinę 13.00 tramwaj dla trójmiasta Mannheim, Ludwigshafen i Heidelberg, który jest wyjątkowy, bo łączy w sobie elementy tramwajowe i kolejowe. W środę o 11.00 grupa zaprezentuje następnie system antykolizyjny dla taboru kolejowego, a o 15.00 odbędzie się również wykład Ladislava Sobotki, Engineering & R&D Director for Electric systems and components w Škoda Group, na temat Nowoczesnych napędów trakcyjnych dla taboru kolejowego.

Oto co niektóre z firm zrzeszonych w ARCI  zaprezentują na targach InnoTrans:

AŽD

AŽD zaprezentuje na targach koncepcję Kolei Autonomicznej. Nowe technologie w automatyce przynoszą większą wydajność kolei i są istotnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo. Wyższe poziomy automatyzacji wspierane przez systemy autonomiczne w transporcie kolejowym są niezbędnym warunkiem efektywnego zarządzania ruchem. Współpraca systemów autonomicznych ze wsparciem człowieka tworzy całość kolei autonomicznej.

Głównym eksponatem będzie stanowisko dyspozytora zdalnego sterowania TrafficSWing DOZ-1 z nadbudową telematyczną TrafficSWing GTN oraz zaawansowany system budowy automatycznej trasy pociągu ASVC dla linii kolejowej Praga Vršovice - Uhříněves w Czechach.

Na stoisku AŽD odbędzie się Forum AŽD, na którym omawiane będą najnowsze trendy w zakresie Kolei Autonomicznych, ERTMS i najnowszych technologii. W temat wprowadzi nas krótki wykład, po którym odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów.

 

Stanowisko dyspozytora zdalnego sterowania TrafficSWing DOZ-1. Fot. ACRI

 

BORCAD

Zadebiutuje fotel przeznaczony dla klasy premium wszystkich klientów i przewoźników, którzy chcą się wyróżnić oferowanym poziomem komfortu. Fotel kontynuuje tradycję foteli sterowanych elektrycznie produkowanych przez BORCAD od 2012 roku. Będzie posiadał 3-4 silniki pozwalające na ergonomiczną regulację podobną do foteli lotniczych, wiele schowków oraz opcjonalne akcesoria w bokach fotela. Jest on również przeznaczony do obsługi tras długodystansowych, gdzie konwencjonalne pociągi sypialne lub z miejscami do leżenia nie mogą być w pełni wykorzystane w codziennej eksploatacji. BORCAD wprowadzi również fotel odchylany, który można elektrycznie zablokować w pozycji podstawowej, a jednocześnie zablokować kilka foteli. Ten wniosek klienta wynika z potrzeby zmiany układu wagonów w godzinach szczytu ze względu na konieczność zwiększenia pojemności pociągu lub zapewnienia większej przestrzeni dla rowerów.
 

Skoda ForCity Smart Skoda For City Smart. Wizualizacja: ŠKODA

GRUPA ŠKODA

Wiodący europejski producent pojazdów transportu publicznego zaprezentuje na targach InnoTrans 2022 kilka nowych produktów. Głównym produktem prezentowanym między halami będzie nowy tramwaj, a raczej lekki pojazd szynowy, dla trójmiasta Mannheim, Ludwigshafen i Heidelberg. Jest to pierwszy z zamówienia 80 tramwajów dla niemieckiego klienta. Najnowocześniejszy pojazd będzie miał swoją premierę na targach we wtorek 20 września o godzinie 13.00.

Już następnego dnia targów grupa zaprezentuje kolejny nowy produkt. Chodzi o system antykolizyjny, który jest pierwszym krokiem na drodze do autonomicznego tramwaju. Ci, którzy chcą dowiedzieć się więcej, muszą przyjść na stoisko Škody w środę, 21 września o godzinie 11.00. Tego samego dnia o godzinie 15:00 Ladislav Sobotka, Engineering & R&D Director for Electric systems and components w Škoda Group, wygłosi wykład na temat Nowoczesnych napędów trakcyjnych dla taboru kolejowego.

Ponadto Grupa zaprezentuje bezpośrednio na stoisku komponenty elektryczne takie jak: silnik z przekładnią, zespół trakcyjny i różne inne rozwiązania. Nie zabraknie również bardzo popularnych modeli nowych i starszych produktów.