Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” w pociągach PKP Intercity

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” w pociągach PKP Intercity

02 września 2022 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

W sobotę, 3 września 2022 roku, odbędzie się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W wybranych pociągach PKP Intercity pasażerowie będą mogli zapoznać się z utworem „Świtezianka” pochodzącym z tego zbioru. To kolejny raz kiedy przewoźnik włączył się w akcję organizowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i promuje czytelnictwo na pokładach pociągów.

Źródło: PKP Intercity

 

W tym roku lekturą Narodowego Czytania zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. PKP Intercity wybrało jedną z ballad ze zbioru i stworzyło wyjątkową animację poświęconą utworowi „Świtezianka”. Będzie można ją obejrzeć na ekranach informacyjnych w pociągach Flirt, PesaDART oraz zestawionych z nowych i unowocześnionych wagonów, a także na monitorach przy kasach biletowych. Animacja dostępna będzie również w oficjalnych kanałach mediów społecznościowych przewoźnika.

Chętnie angażujemy się w inicjatywy, które promują polską kulturę, a akcja Narodowe Czytanie zachęca Polaków do sięgnięcia po klasykę polskiej literatury. Dlatego od kilku lat uczestniczymy w tym ogólnopolskim wydarzeniu i staramy się przybliżyć twórczość polskich pisarzy i poetów naszym pasażerom - mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

 

Źródło: PKP Intercity

 

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Album "Ostatnie pociągi" Witolda Stasiewskiego ponownie w sprzedaży Album "Ostatnie pociągi" Witolda Stasiewskiego ponownie w sprzedaży
Następny artykuł Koniec wakacji – początek kolejnych akcji Ambasadorów Bezpieczeństwa Koniec wakacji – początek kolejnych akcji Ambasadorów Bezpieczeństwa