SBB: Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin są lojalni, zmotywowani i pracują wydajnie.

SBB: Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin są lojalni, zmotywowani i pracują wydajnie.

06 września 2022 | Źródło: SBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Praca w niepełnym wymiarze godzin opłaca się, nie tylko pracownikom, ale i pracodawcom. Wskazują na to badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Zurychu na zlecenie SBB. Dlatego SBB chce promować pracę w niepełnym wymiarze godzin na wszystkich poziomach.

 

Fot. SBB

 

Coraz większego znaczenia nabierają nowe modele życia, rodziny i pracy. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Zurychu na zlecenie SBB, kobiety i mężczyźni chcą bardziej egalitarnego podziału obowiązków rodzinnych i pracy zarobkowej, a dla młodszych pokoleń coraz ważniejsza staje się równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. 

SBB podejmuje konkretne działania, aby sprostać tym zmieniającym się potrzebom. Oprócz rozszerzenia istniejących ofert przyjaznych rodzinie i wypoczynkowi, takich jak elastyczne modele czasu pracy czy możliwości ponownego wejścia i lateralnego wejścia, od września 2022 roku będzie reklamować większość stanowisk z wynagrodzeniem od 60% do 100%. Ze względów koordynacyjnych maszyniści lokomotyw i kontrolerzy pociągów w trakcie szkolenia oraz osoby pełniące funkcje kierownicze są obecnie wyłączeni z tego rozporządzenia.

Według tego badania pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin są lojalni, zmotywowani i pracują wydajnie. Ponadto dobra oferta na część etatu pomaga firmom przeciwdziałać niedoborowi wykwalifikowanych pracowników. Jako czwarty co do wielkości pracodawca w Szwajcarii, SBB polega na zmotywowanych i wykwalifikowanych pracownikach w różnych dziedzinach - od wykwalifikowanych pracowników do pracy w pociągach i na stacjach, w inżynierii, w IT, w nieruchomościach i w administracji.

Obecnie niecałe 56% kobiet zatrudnionych w SBB i około 15% mężczyzn zatrudnionych w SBB pracuje w niepełnym wymiarze godzin, co stanowi łącznie dobrą piątą część pracowników SBB. SBB jest przekonany, że jego oferta elastycznych modeli czasu pracy, takich jak top sharing (dwie osoby dzielą się funkcją kierowniczą w niepełnym wymiarze godzin), będzie również promować pracę w niepełnym wymiarze godzin na stanowiskach kierowniczych w perspektywie średnioterminowej.