16 i 17 września w całych Niemczech obchodzony będzie "Dzień Kolei", odbędzie się ponad 250 imprez.

16 i 17 września w całych Niemczech obchodzony będzie "Dzień Kolei", odbędzie się ponad 250 imprez.

13 września 2022 | Źródło: Deutsche Bahn
PODZIEL SIĘ

Deutsche Bahn będzie reprezentowana na "Dniu Kolei" w około 80 imprezach w prawie wszystkich krajach związkowych i większych miastach, od Hamburga do Monachium i od Dortmundu do Lipska. Program obejmuje duże festiwale dworcowe, na przykład w Würzburgu (Bawaria), gdzie uroczyście otwarty zostanie przeprojektowany dworzec główny bez barier. 

Fot. Deutsche Bahn

 

W tym roku po raz pierwszy rząd federalny, kraje związkowe, gminy, przedsiębiorstwa i stowarzyszenia wspólnie ogłaszają "Dzień Kolei", aby zainspirować jeszcze więcej osób do podróżowania koleją. 

Richard Lutz, Prezes Zarządu Deutsche Bahn AG: "Tylko dzięki kolei osiągniemy nasze cele klimatyczne. Dlatego najwyższy czas, aby kolej miała swój własny dzień honoru. W pierwszym "Dniu Kolei" wraz z całą branżą pokażemy, jak działa system kolejowy i z jakim sercem i duszą kolejarze i kobiety są w całym kraju w ruchu na rzecz kolei przyjaznej dla klimatu."

Do najważniejszych atrakcji należy również wizyta na placu budowy monumentalnego mostu w dolinie Elster koło Plauen (Saksonia), zwiedzanie zabytkowych stacji Wernerwerk i Siemensstadt na reaktywowanej Kolei Siemensa w Berlinie oraz eksploracja podziemi przyszłej berlińskiej S-Bahn (S 21/Miejska S-Bahn).

Ponadto fani kolei mogą wspiąć się na sklepienie nowej hali na berlińskim dworcu Ostbahnhof lub zajrzeć do zakładów ICE w Lipsku, Frankfurcie-Griesheim i Dortmundzie-Spähenfelde.

Dodatkowo z okazji "Dnia Kolei" na kanałach DB odbędzie się wielki konkurs z wielkimi nagrodami niespodziankami.

"Dzień Kolei" zostanie zainaugurowany 15 września o godz. 19.00 w hali pojazdów nr 2 Muzeum DB w Norymberdze. Tam 17 września zwiedzający mogą przeżyć historię kolei podczas przejażdżki legendarnym "Adlerem" - repliką pierwszej niemieckiej lokomotywy parowej.

Federalne Ministerstwo Spraw Cyfrowych i Transportu, DB, inne przedsiębiorstwa kolejowe, związki transportowe oraz organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, towarzystwa i inne instytucje współpracują przy organizacji "Dnia Kolei" w dniach 16 i 17 września. Wydarzenie jest koordynowane przez "Pro-Rail Alliance".