Łatwiejsze wejście na pokład: Deutsche Bahn prezentuje pierwszy bezstopniowy ICE

Łatwiejsze wejście na pokład: Deutsche Bahn prezentuje pierwszy bezstopniowy ICE

14 września 2022 | Źródło: Deutsche Bahn / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

DB zaprezentowało w Berlinie pierwszy wagon nowego ICE L. Bezstopniowe wsiadanie i wysiadanie stwarza większy komfort dla wszystkich podróżnych. 23 nowe pociągi trafią do eksploatacji stopniowo od jesieni 2024r.

Fot. Deutsche Bahn

 

Deutsche Bahn (DB) zaprezentowały dziś w Berlinie pierwszy wagon nowego ICE L. Pociąg, wyprodukowany przez hiszpańskiego producenta Talgo, wyznacza nowe standardy w zakresie dostępności: dzięki bezstopniowemu wejściu pasażerowie na wózkach inwalidzkich mogą po raz pierwszy wsiąść i wysiąść z ICE L bez pomocy. Ale wszyscy inni pasażerowie z dużymi walizkami, wózkami dziecięcymi lub rowerami również korzystają z dostępu do poziomu. Od jesieni 2024 roku 23 pociągi ICE L - L oznacza "niską podłogę" - będą stopniowo wzmacniać flotę dalekobieżną DB. Pociągi będą najpierw wykorzystywane na linii Berlin-Amsterdam. W 2026 roku pociągi będą kursować także na połączeniach turystycznych do Syltu i Oberstdorfu.

Dr Michael Peterson, członek zarządu DB ds. dalekobieżnych przewozów pasażerskich: "Bezstopniowe wsiadanie do ICE L wyznacza nowe standardy. Dzięki temu podróż pociągiem jest jeszcze łatwiejsza i bardziej komfortowa dla wszystkich pasażerów. A dzięki nowemu wystrojowi wnętrza w ICE, po raz pierwszy na torach panuje klimat salonu."

Gonzalo Urquijo Fernández de Araoz, prezes zarządu Talgo
i dr Michael Peterson, członek zarządu DB ds. dalekobieżnego transportu pasażerskiego.
Fot. Deutsche Bahn 

 

Gonzalo Urquijo Fernández de Araoz, CEO Talgo: "Te pociągi nowej generacji wzmocnią ofertę DB i są częścią zupełnie nowego standardu wyznaczonego przez to, co w Talgo uważamy za najbardziej wymagającego klienta na światowym rynku kolejowym. Jest to zmiana paradygmatu w transporcie pasażerskim, którą Deutsche Bahn zwiastuje nowym ICE L i która stanie się punktem odniesienia na dynamicznym rynku europejskim."

Szybki na 230 km/h i długi na 256 m ICE L składa się z 17 wagonów pasażerskich wraz z wagonem napędowym i wielosystemową lokomotywą. Dzięki temu możliwa jest również działalność transgraniczna. Oferuje również miejsce dla jeszcze większej liczby pasażerów: 562 miejsca są podzielone na 85 miejsc w klasie pierwszej i 477 miejsc w klasie drugiej.

 

Fot. Deutsche Bahn AG / Oliver Lang / Talgo

 

Ponadto pasażerowie mogą korzystać z typowego dla ICE pełnego komfortu. Oprócz nowego wystroju wnętrza ICE obejmuje to na przykład komfortowe, całkowicie na nowo opracowane fotele, szczególnie wydajną sieć WLAN, szyby przepuszczające sygnał telefonów komórkowych, dużo miejsca dla rodzin z dziećmi, wagon restauracyjny, osiem stojaków na rowery oraz informację pasażerską z danymi w czasie rzeczywistym.

 

Fot. Deutsche Bahn AG / Oliver Lang / Talgo