Blisko 70 uczestników Agro & Food Security Forum poznało potencjał Portu Gdynia i DCT Gdańsk

Blisko 70 uczestników Agro & Food Security Forum poznało potencjał Portu Gdynia i DCT Gdańsk

17 września 2022 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

14 września, w przeddzień warszawskiej konferencji Agro & Food Security Forum zorganizowanej przez Zrzeszenie Producentów i Konsumentów Roślin Strączkowych Ukrainy, UkrAgroConsult Ukraina i Polsko - Ukraińską Izbę Gospodarczą, grupa blisko 70 uczestników - przedstawicieli producentów zbóż i roślin strączkowych, eksporterów, importerów i firm logistycznych w ramach podróży studyjnej zapoznało sie z potencjałem Portu Morskiego w Gdynii i działająch tamże terminali przeładowujących, między innymi ukraińskie produkty rolne oraz największego na Morzu Bałtyckim terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Patronem wydarzenia był Kurier Kolejowy.

 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Wśród uczestników konferencji przybyłych do Trójmiasta byli między innymi: Mykola Gorbachov, Prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Zbórz i Oleh Kazanishchev Radca Ambasady Ukrainy w Warszawie. W budynku administracji Portu w Gdynii międzynarodową grupę gości przywitał Pan Jacek Sadaj, Prezes Zarządu Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Część merytoryczną spotkania poprowadził Pan Jakub Koczara, Dyrektor Działu Handlowego, Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Goście zapoznani zostali z wielkością i strukturą przeładunków w porcie w latach poprzednich i obecnie, oraz realizowanymi i planowanymi inwestycjami w infrastrukturze portowej.

 

Jakub Koczara, Dyrektor Działu Handlowego, Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Spotkanie w sali konferencyjnej Zarządu Portu Gdynia. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Ze względu na zainteresowania przedsiębiorców, w tym eksporterów, importerów zboż i innych ukraińskich płodów rolnych w spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele trzech spośród czterech terminali przeładowującyh zboże w gdyńskim porcie: OT Port Gynia, Treminal HES i Terminal MONDRY. Zapoznali zebranych ze skalą przeładunków, potencjałem i strategią działania w najbliższym.

 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy. 

 

Łukasz Waluszko, Dyrektor ds. hanlowych OT Port Gdynia. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy. 

 

W dalszej części pobytu był czas na indywidulane rozmowy i nawiązanie kontaktów zarówno w czasie lunchu w Zarządzie Portu jak i rejsu statkiem po basenach portowych. W trakcie rejsu była okazja obserwowania wcześniej przedstawionych terminali przeładunkowych z poziomu wody.

 

Rejs "Piratem" przez baseny Portu w Gdyni. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Rejs "Piratem" przez baseny Portu w Gdyni. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Pobyt w Trójmieście wieńczyła wizyta na terminalu kontenerowym DCT w Gdańsku. Objazd autokarem po pracującym terminalu, pietrzące się kontenery i poddany operacjom ładunkowym, cumujący przy nabrzeżu statek z 44 tysiącmi kontenerów na pokładzie robił wrażenie na uczestnikach wyjazdu. Rzeczowa i kompetentna informacja o terminalu, skali przeładunków, organizacji prac ładunkowych i zamierzeniach na przyszłość przedstawiona przez pracownika DCT Panią Ewę Kłos wzbudziła olbrzymie zainteresowanie.  

 

Przejazd przez terminal DCT Gdańsk. Autokar pilotuje inspektor ds. bezpieczeństwa.
Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

Potężny statek kontenerowy przy nabrzeżu terminala. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

 

W drodze powrotnej do Warszawy toczyły się żywiołowe dyskusje podsumowujące wrażenia z pobytu na wybrzeżu.