Alstom dostarczy 17 dodatkowych pociągów elektrycznych Coradia Stream wraz z serwisem do Rumunii

Alstom dostarczy 17 dodatkowych pociągów elektrycznych Coradia Stream wraz z serwisem do Rumunii

17 września 2022 | Źródło: Alstom / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Alstom, oraz Rumuński Urząd ds. Reformy Kolejowej (ARF) podpisały aneks do pierwotnej umowy na dostawę dodatkowych pociągów międzyregionalnych Coradia Stream i związanych z nimi 15-letnich usług utrzymania. Pociągi te uzupełnią pierwsze 20 pociągów, zamówionych w marcu 2022 roku, tworząc pierwszą pasażerską flotę kolejową dostarczoną przez Alstom w Rumunii.

 

Fot. Alstom

 

Opracowane na potrzeby rynku europejskiego pociągi Coradia Stream są wyposażone w system ERTMS, poziom 2 systemu kontroli ruchu i spełniają zarówno normy europejskie (EN), jak i Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności (TSI), będąc zdolnymi do działania we wszystkich głównych europejskich systemach zasilania. Maksymalna prędkość pociągów będzie wynosić 160 km / h.

Każdy pociąg będzie miał sześć wagonów, o łącznej pojemności 350 miejsc siedzących i 100% niskiej podłogi, aby zapewnić łatwy dostęp dla wszystkich pasażerów. W wagonach środkowych będzie po dwoje drzwi wejściowych z każdej strony, a w wagonach końcowych po jednych drzwiach z każdej strony. System informacji pasażerskiej będzie obejmował system dźwiękowy i dynamiczny system wyświetlania. Każdy wagon będzie wyposażony w duże półki bagażowe.

Pociągi Coradia Stream będą również wyposażone w cyfrowy system liczenia pasażerów z precyzyjnymi czujnikami. W każdym pociągu znajdą się cztery ekologiczne toalety, rozmieszczone równomiernie na całej długości pociągu, w tym jedna przeznaczona dla osób o ograniczonej mobilności. Ostateczna konfiguracja, kolorystyka i wykończenie będą w pełni dostosowane do wymagań Zamawiającego na etapie projektowania.

 

Wagon I klasy w pociągu Coradia Stream. Fot. Alstom

 

"Te 37 nowoczesnych międzyregionalnych pociągów elektrycznych znacząco przyczyni się do przejścia kraju na zrównoważoną mobilność - zgodnie z naszą ambicją, aby przewodzić w kierunku bardziej ekologicznej i inteligentnej mobilności na całym świecie." - mówi Gabriel Stanciu, Dyrektor zarządzający Alstom Rumunia, Bułgaria i Mołdawia.

Coradia Stream to najnowocześniejszy, niskopodłogowy, wysokowydajny elektryczny zespół trakcyjny (EMU), który oferuje modułową konstrukcję, pozwalającą operatorom na wybór najlepszej konfiguracji i wnętrza. Opracowany na rynek europejski, Coradia Stream może pracować na wszystkich głównych europejskich systemach zasilania. Rodzina Coradia Stream odniosła ogromny sukces w całej Europie - zamówiono już prawie 900 pociągów w Danii, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Hiszpanii i Holandii - a także w Rumunii. Pociągi we Włoszech są w eksploatacji od połowy 2019 roku, po raz kolejny udowadniając niezawodność tego rozwiązania. Rodzina pociągów Coradia Stream oferuje również bezemisyjne rozwiązania trakcyjne, takie jak bateria lub wodór dla linii niezelektryfikowanych.

 

Wagon II klasy w pociągu Coradia Stream. Fot. Alstom

 

Alstom działa w Rumunii od prawie 30 lat i jest liderem na rynku rozwiązań w zakresie elektryfikacji i sygnalizacji kolejowej. Firma jest odpowiedzialna za wdrażanie rozwiązań w zakresie sygnalizacji lub elektryfikacji na ponad 75% korytarza kolejowego Ren-Dunaj w Rumunii. Pierwsze w kraju rozwiązanie sygnalizacji miejskiej CBTC jest wdrażane przez Alstom na 5. linii metra w Bukareszcie. Od 18 lat firma świadczy również usługi utrzymania taboru metra w Bukareszcie.